Gerety Awards, verdens eneste kreative prisuddeling med en ren kvinde-jury, har offentliggjort årets vindere.
Og det er blevet til en enkelt sølv til en dansk case: &Co.’s ”Snude & Pels” for Dyrenes Beskyttelse.
Casen var bygget op, som om kommunikationen kom fra en klinik, der havde specialiseret sig i hunde-plastikkirurgiske indgreb, så vovsen kunne få en ’full facial’, ’bambi-øjne’ eller en ’øreforlængelse’ formedelst mellem 13.000 og 35.000 kroner.
Et af kampagne-elementerne var en hjemmeside for klinikken, som selvfølgelig ikke var en ægte klinik.
Det var ren og skær ironi, og hurtigt blev de besøgende sendt ind på Dyrenes Beskyttelses eget site, hvor man fik forklaringen: Der var tale om en kampagne mod bestemte avlsmetoder, der kan give hundene fysiske problemer.
Kampagnen er i øvrigt nomineret to gange til Årets Rambuk 2024.
Tyske cases til eftertanke vandt mest
Årets Gerety Awards-vindere er fundet af 200 kvindelige jurymedlemmer fra 47 lande, og der blev i alt uddelt syv Grand Prix, 24 guld, 94 sølv og 71 bronze. 198 cases kom kun til shortlisten.
En enkelt case vandt to gange Grand Prix: Det var ”The 100th edition” for Frankfurter Allgemeine Zeitung fra Scholz & Friends Berlin.
Se casen her – artiklen fortsætter under filmen.
I det hele taget var det Tyskland, der tog de fleste priser med hjem – og også awardshowets mest vindende case var tysk: ”Rights against the Right”, skabt af Jung von Matt for den antinazistiske organisation ’Laut Gegen Nazis’.
Se casen her – artiklen fortsætter under filmen.
Gerety Awards er opkaldt efter Frances Gerety, tekstforfatteren, der i 1948 opfandt det legendariske slogan “A diamond is forever” for diamantgiganten De Beers-gruppen.
Se alle vinderne ved Gerety Awards 2024 her.