Opdateret: Et fald på omkring fire procent på omsætningen og godt 20 procent på årets resultat har givet Advice en samlet bundlinje på 8,4 millioner kroner i 2019.
Det fremgår det af bureauets netop offentliggjorte årsregnskab.
Advice, der i starten af 2019 havnede i et regulært stormvejr for sin rolle i den såkaldte Falck/Bios-sag, kommer ifølge regnskabet samlet set ud af året med lige knap 2,5 millioner kroner mindre på bundlinjen end året før, hvor tallet var 10,8 millioner kroner.
Ledelsens beretning rummer ikke et af de klassiske regnskabsord ”tilfredsstillende”, ”mindre tilfredsstillende” eller ”ikke tilfredsstillende”, men CEO Mille Klink siger til Markedsføring:
– Givet omstændighederne vil vi betegne årets resultat som tilfredsstillende.
Flere årsager til fald
På spørgsmålet om, hvorfor bureauet dykker på regnskabstallene, siger hun:
– Det er der nok ikke ét entydigt svar på. Dels har Falck-sagen spillet ind. Vi oplevede generelt en grundlæggende stor tiltro til os fra vores kunder på trods af sagen, hvilket har været virkelig positivt. Men der er heller ingen tvivl om, at det kostede på vores fokus og ledelsesressourcer. Samtidig har vi oplevet nogle naturlige udsving i vores kunders aktivitetsniveau, hvor nogle har været mere på drift end på udvikling.
Og så har der ifølge Mille Klink været lagt en del ledelsesfokus og -ressourcer i den indsats, bureauet i foråret søsatte for at sikre sig, at skærpe processerne om etik og risikostyring.
En indsats, der bl.a. bød på en omfattende undersøgelse af 3.544 fakturerbare projekter for 488 forskellige kunder i perioden 2016 til medio februar 2019.
Hvor meget vurderer du, at Falck-sagen specifikt har spillet ind på faldet på jeres bundlinje?
– Det er svært at sige. Konkret har vi mistet en enkelt, mindre kunde i direkte konsekvens, men om vi er blevet valgt fra i pitches og kaffemøder, kan vi jo ikke vide, siger Mille Klink.
Generelt har bureauet oplevet positiv respons i markedet på de tiltag, man har gennemført:
– Hvis det var min overbevisning, at årsagen alene kunne tilskrives Falck, ville jeg gerne sige det. Men vi kan reelt ikke kun udpege en enkelt årsag, siger Mille Klink.
Nye kunder og egen TV-kanal
Hen over 2019 har Advice da også haft god tilgang af opgaver, oplyser CEO’en, som bl.a. nævner Scandlines, Knuthenborg Safaripark, Rockwool, Gyldendal, Trendsales, SKAT og Rådet for Sikker Trafik, som nye kunder, der er kommet til i årets løb.
Dertil kommer, at bureauet har søsat sin eget start-up i form af TV-kanalen SundhedsTV , hvor man vil ”hjælpe danskerne igennem junglen af informationer om sygdomme og sundhed.”
– Det er en spændende satsning lidt uden for vores kerneområde, som udspringer af, at der findes mange usaglige oplysninger på nettet om sundhed og sygdom, siger Mille Klink og tilføjer:
– Ambitionen er at stille en transparent kanal til rådighed, og det ser ud til at falde i god jord hos både forbrugere og samarbejdspartnere. På en måned når vi indtil videre op til 800.000 danskere, der ser en eller flere af vores film, og vi ser, at en stor del af vores reach er organisk.
Indtil videre byder kanalen på over 100 film på platformen om alt fra feber og flåtbid til diabetes og sclerose.
Positive forventninger med coronaforbehold
Og hvis du skal kigge frem – hvordan ser 2020 så ud?
– Gid jeg havde svaret på det spørgsmål. Det kommer jo i høj grad an på, hvor dyb krisen bliver efter corona, hvor meget af samfundet, der kommer i sving i efteråret, om der kommer en ny bølge, hvad der sker, når hjælpepakkerne udløber – og meget andet. Derfor er det svært at spå om fremtiden på den korte bane. siger Mille Klink.
Hun overtog CEO-posten efter Espen Højlund i starten af 2020, få måneder før coronakrisen ramte:
– Jeg har jo dels gerne villet føre de gode ting fra Espens tid videre og dels gerne villet sætte konkrete aktiviteter i gang på baggrund af nye drømme og ambitioner, men det er klart, at coronakrisen for os – ligesom for alle andre – har skabt en ny virkelighed, hvor de store udviklingsprojekter må vente siger hun.
Men overordnet er Mille Klink positiv, når det gælder fremtiden:
– Jeg synes, vi står stærkt i markedet. Vi oplever indtil videre et fortsat fint aktivitetsniveau, og vi er begunstiget af en bred kundesammensætning, der ikke er specielt konjunkturfølsom, siger hun og tilføjer:
– Jeg er overbevist om, at vores tilgang, hvor vi kobler det brede samfundsmæssige perspektiv med vores kunders kerneforetning og brand, er mere relevant nu end nogensinde. De seneste måneder har vi jo for alvor oplevet, hvor hurtigt verden og dermed vores kunders og forbrugernes virkelighed kan ændre sig. Men hvis du spørger mere specifikt til 2020-resultatet, så må vi som sagt forvente, at det kommer til at påvirke os.
Hovedtal Advice A/S
(i mio. kr.) 2018 2018
Nettoomsætning: 114,9 115,8
Resultat før skat: 10,9 14,0
Årets resultat: 8,4 10,9
Egenkapital: 15,8 14,3
Gns. antal ansatte: 114 112
Kilde: Advice/CVR.dk
Artiklens overskrift er ændret, da den har kunnet give anledning til misforståelser, red.