Dorthe Krogh Jensen tiltræder pr. 1. oktober stillingen som marketingdirektør i finanskoncernen Alm. Brand.
Hun kommer senest fra en stilling som Head of Brand Experience & Marketing i Danske Bank, og har desuden erfaring med sig fra lignende stillinger i Flügger og Novozymes – samt næsten 10 år ”på den anden side af bordet” hos Kunde & Co.
Om årsagen til skiftet siger Dorthe Krogh Jensen til Markedsføring:
– Alm Brand er et gammelt, hæderkronet og velkendt dansk brand og en virksomhed, som det går godt for. Men som også rummer rigtig meget potentiale. Og så sidder der en ledelse, der har ild i øjnene for at skabe den ægte, differentierede kundeoplevelse. Det glæder jeg mig til at blive en del af.
Hurtigere vej til markedet
Danske Bank er jo ellers en noget større butik?
– Helt sikkert, og jeg tager også rigtig mange ting med mig, som jeg har lært i Danske Bank. Processer, metodikker og meget andet, siger Dorthe Krog Jensen.
Blå Bog: Dorthe Krogh Jensen
2020 – : Alm. Brand, Marketingdirektør,
2016-2020: Danske Bank, Head of Brand Experience & Marketing, First Vice President, Head of Marketing
2014-2016: Flügger, Marketingdirektør
2012-2014: Novozymes, Head of Positioning & Creative Execution, Global Communications Manager & Head of Creatives
2003-2012: Kunde &Co, Managing director (Decisionlab), Group Account Director (Decisionlab), Group Account Director, Account Director
Uddannelse: Executive Management Program, INSEAD, cand.merc. Markedsøkonomi, Handelshøjskolen i Aarhus.
Hun peger på, at noget af det, hun glæder sig til i Alm Brand er ”den hurtigere vej til kunden og markedet”, men understreger, at skiftet er ”et tilvalg af Alm. Brand og ikke et fravalg af Danske Bank”:
– Tværtimod har jeg været med til at lave nogle super-spændende og udfordrende tiltag på marketingfronten i Danske Bank, siger hun og tilføjer:
– Noget af det, jeg har været rigtig stolt af, er June-kampagnen med skuespilleren James Eckhouse, der bl.a. gav en fordobling i kundetilgangen og en tredobling i indbetalingerne. Og NorthSide-kampagnen for Danica.
”Marketing er indirekte salg”
Hvordan mener du, at marketing kan skabe værdi og bidrage til forretningsudviklingen i Alm. Brand?
– For mig er marketing indirekte salg og derfor en afgørende forudsætning for vækst i en virksomhed. Og så er marketing et vigtigt internt bindeled mellem det, som kunderne møder i morgen, og det de møder om et-tre-fem år, siger Dorthe Krogh Jensen.
Hun mener, det er vigtigt, at marketing kommer ”ind i maven” på en organisation:
– Det er vigtigt, hvis man skal lykkes med at differentiere brand-oplevelsen for kunderne. Alle er jo digitale i dag og kan ærlig talt nemt komme til at ligne hinanden. Så lige præcis dér har marketing en afgørende rolle at spille.
Hvad skal dine kommende samarbejdspartnere – som for eksempel bureauer – kunne?
– De skal først og fremmest have forståelse for vores kunders forventninger og behov, så de kan bidrage til at udvikle forretningen hele vejen rundt. Og så skal de være i stand til – og turde – udfordre os.
Om Alm. Brand
- Alm. Brand blev etableret ved kongelig anordning underskrevet af Kong Chr. d. VII. den 29. februar 1792.
- Dengang var målet udelukkende at tilbyde brandforsikringer for ejendomme uden for København og købstæderne.
- I dag er Alm. Brand en børsnoteret koncern, der tilbyder alle slags forsikringer, og som desuden har aktiviteter inden for bank, investering, liv og pension.
- De tre forretningsområder er: Alm. Brand Forsikring, Alm. Brand Bank og Alm. Brand Pension.
- Koncernen leverede i 2019 et resultat før skat på 569 millioner
- Forventningerne til 2020 lyder på et resultat før skat i niveauet 750-850 millioner kroner.