Danske Agillic lancerer et nyt partnerprogram, hvor det danske marketing automation-selskabs partnere bliver certificeret med henholdsvis guld, sølv og bronze.
Det fremgår af en pressemeddelelse udsendt af det digitale bureau Dwarf, der er ny guldpartner hos Agillic.
– Vi er stolte af at udnævne Dwarf til Gold Partner. Dels fordi de ser muligheder i Agillic som partner, men også fordi de allerede har vist, at de kan skabe værdi for vores fælles kunder, siger Emre Gürsoy, CEO, Agillic, i meddelelsen.
Potentiale i danske virksomheder
Thomas B. Schmidt, Head of Automation i Dwarf, mener, at der med det styrkede samarbejde sættes fokus på ”de avancerede datamodeller som metode til at eksekvere personaliseret kommunikation”.
– Det er vigtigt, at man som virksomhed har ejerskab over sine data – og at man kan finde ud af at aktivere dem, siger han i meddelelsen.
Thomas B. Schmidt fortsætter:
– Vi ser især et stort potentiale i Agillic hos mellemstore danske virksomheder, hvor skridtet fra en traditionel ”e-mail kanon” til andre kendte ”amerikanske” omnichannel-systemer har været stort og ofte meget licenstungt set i forhold til Danmarks størrelse og den potentielle målgruppe.
Agillic, der gik på børsen i foråret 2018 og rejste godt 35 millioner kroner, omsatte i 2020, ifølge selskabets seneste årsregnskab, for lidt mere end 50 millioner kroner, mens årets resultat blev et minus på otte millioner kroner.
Selskabet opnåede for første gang siden børsnoteringen en positiv EBITDA (Earnings Before Interest Taxes Depreciation and Amortization, red.) i 2020 på 300.000 kroner, fremgår det af en selskabsmeddelelse fra Agillic.