Brandhouse har fart på i øjeblikket.

I går kunne vi fortælle, at Atria og 3-stjernet havde valgt bureauet som ny partner, og nu udvides kundeporteføljen atter.

Denne gang gælder det Rådet for Sikker Trafik, der har valgt Brandhouse som bureau på en tre-årig kampagneaftale.

Det indebærer, at Brandhouse skal udvikle en kampagne, som skal få de mandlige bilister til at tænke sig om en ekstra omgang, inden de trykker lidt for hårdt på speederen.

Kampagnen skal bl.a. sætte fokus på den klare sammenhæng, der er mellem hastighed og ulykker i trafikken.

– Fart er den største dræber i trafikken, og selv de små hastighedsoverskridelser kan have afgørende betydning for, om der sker en ulykke. Det er en udfordring at kommunikere, for de fleste tror ikke, det gør en nævneværdig forskel at køre 10-15 procent hurtigere end hastighedsgrænserne, siger Liv Knoblauch Kofoed-Jensen, der er seniorprojektleder hos Rådet for Sikker Trafik.

– Derfor ser vi det som meget vigtigt at fortælle befolkningen, at der er store konsekvenser ved bare at køre en smule for stærkt, fortsætter hun.

Et klart purpose

Rådet for Sikker Trafik peger på Brandhouses metodiske arbejde med indsigter og evne til at omsætte dem til et stærkt emotionelt koncept som en vigtig begrundelse for valget:

– Vi har haft et rigtig godt samarbejde om konceptudviklingen, og vi sætter stor pris på Brandhouses tilgang til processen, og at de generelt virkelig udnytter vores erfaringer og viden om målgruppen og emnet, siger Liv Knoblauch Kofoed-Jensen.

Hos Brandhouse glæder man sig meget til at komme i gang med samarbejdet og opgaven:

– Ofte skal vi finde og kommunikere et purpose for de virksomheder, vi arbejder med. Her er der et helt klart og godt formål; nemlig at hjælpe med til at nedsætte antallet af trafikdræbte, siger Stiig Helgens Binggeli, CEO hos Brandhouse.

– Vi har erfaring med at skabe oplevelser, som gør et stort indtryk på folk. Det er det, vi skal sætte i spil, når vi skal påvirke målgruppen til at tænke sig om og sætte farten ned, slutter Brandhouses CEO.