På trods af at omsætning for milliarder forsvinder ud af landet og direkte hen til Google og Facebook, så viser en spritny analyse af bureaubranchens 294 største danske selskaber, at branchen fortsat er i vækst.
Ikke meget, men dog nok og signifikant til, at der er grund til optimisme. Og når Dansk Brancheanalyses rapport krydres med en næsten lige så ny rapport om stemingen blandt 43.000 europæiske virksomheder, er der grundlag for optimisme.
Den danske bureaubranche voksede i alt i 2014 med 0,4 pct. målt på omsætningen, men hvis vi måler på de 294 bureauers dækningsbidrag, så var væksten pænere (3,6 pct.).
Der blev skabt i alt 91 nye arbejdspladser i branchen i 2014, og samtidig voksede bureauernes samlede indtjening fra 305 mio. kroner i 2013 til 345 mio. kroner i 2014, hvilket svarer til 13 pct..
Analysen er langt den største i Danmark og baseret på de 294 største reklame-, PR-, media-, digitale-, dialog-, design- og event-bureauer, der alle har det tilfælles, at de enten har en bruttofortjeneste på over 3 mio. kroner eller personaleomkostninger for over 2,5 mio. kroner.
Vækst er ikke lig indtjening
Som i de meste af de seneste år, så har branchens dialog- og digitale bureauer haft klart de bedste vækstrater, der både i 2013 og 2014 har været tocifrede: +16,6 pct. for de digitale og +13,9 pct. for dialogbureauerne.
Til gengæld har branchens traditionelle mediabureauer og fullservice-bureauer oplevet tilbagegang i omsætningen på henholdsvis 1,9 pct. og 3,9 pct.
Nu er det ikke altid de bureauer, der vokser, der samtidig tjener penge. Men vi kan heldigvis glæde os over, at samtlige syv sektorer i reklamebureaubranchen tjener penge.
– Hvis vi måler på overskud per ansat, er det dog både fullservice- og de digitale bureauer, der tjener mindst (40.000 kroner per ansat, red.), siger Ole Egholm fra Dansk Brancheanalyse, manden bag den store analyse.
– Måske af hver sin årsag: Fullservice tjener mindst, fordi sektoren mister omsætning, og de digitale fordi de vokser så meget, at der fortsat bliver investeret betydeligt i nye digitale bureaumuligheder, hvoraf nogle af investeringerne har været dyre og endnu ikke har fundet sit værd.
– Historisk har det over de seneste fem år været dialogbureauerne, der hvert eneste år har haft største overskud per ansat (i 2014: 113.000 kroner, red.), og i de samme fem år har det hvert år været mediabureauerne, der tjente næstmest per ansat (82.000 kroner, red.), slutter Ole Egholm.
Du kan læse meget mere i analysen af Danmarks 294 største reklamebureauer, der netop er udkommet i bogform, den fylder 152 sider, og koster 3600 kroner + moms. I analysen indgår 16 mediabureauer, 131 fullservice bureauer, 51 digitale bureauer, 51 PR-bureauer, 11 dialogbureauer, 19 designbureauer og 15 eventbureauer.
Analysen er den største og grundigste analyse af økonomien i den danske reklamebureaubranche. Analysen kan bestilles hos ole@danskbrancheanalyse.dk.
De 10 bedst indtjenende bureauer
Navn, nettoresultat, størrelse målt på dækningsbidrag
· Magnetix, 24,1 mio. kr., nr. 5.
· Hjaltelin Stahl, 23,5 mio. kr., nr. 12.
· Dentsu Aegis, 23,4 mio. kr., nr. 1.
· Wunderman, 22,8 mio. kr., nr. 4.
· Omnicom, 18,1 mio. kr., nr. 3.
· Envision, 15,0 mio. kr., nr. 6.
· Kunde & Co, 11,9 mio. kr., nr. 2.
· Designit DK, 11,8 mio. kr., nr. 10.
· Advance, 11,5 mio. kr., nr. 15.
· Pro People, 10,6 mio. kr., nr. 56.