Coca-Cola, Coke Zero, Coke Light, Vanilla Coke og Cherry Coke skal fremover markedsføres under én brand-paraply på det danske marked.

Det er konsekvensen af en ny, enstrenget brandstrategi, som netop er vedtaget, og som for alvor bliver synlig til maj.

Alle Coca-Cola-brands samles således i et fælles udtryk, der, som det hedder i en pressemeddelelse fra Coca-Cola Danmark, ”tydeliggør arven fra den oprindelige Coca-Cola på tværs af hele cola-kategorien”.

Den nye strategi betyder ifølge selskabet, at al markedsføring, merchandise og sponsorering af Coca-Cola i Danmark vil få en fælles identitet, at alle emballager får samme Coca-Cola brand-stil – uanset om der er tale om brands med eller uden kalorier eller smagsvarianter med kirsebær eller vanilje – og at alle varianter af Coca-Cola ”vil fremhæve de individuelle karakteristika og forskelle ved hjælp af design og klare ingrediensbeskrivelser”.

Nyt look and feel

Charlotte Van Burleigh, der er landeansvarlig for Coca-Cola Danmark, siger til Markedsføring, at man ikke så gerne vil afsløre det endelige udseende på de nye etiketter og andet brand-materiale endnu, men siger, at der bliver tale om et ”nyt look & feel, hvor alle varianterne samles under ét Coca-Cola-brand”.

– Der bliver tale om ét ikonisk brand, men hvor de enkelte varianter stadig differentieres – bl.a. gennem beskrivelsen af deres funktionelle benefits, siger Charlotte Van Burleigh og tilføjer:

– Med den nye enstrengede brandstrategi bliver Coca-Cola en samlet familie, og vores markedsføring vil afspejle mangfoldigheden i vores portefølje; en mangfoldighed, der tilgodeser forbrugernes forskellige behov og livstil. Uanset om du vælger ”the real thing” eller en variant uden kalorier, er der altid en Coca-Cola, der passer til dit behov.

Bureauer fastholdes

Når det gælder Coca-Colas bureausamarbejde i Danmark, påvirkes den nuværende struktur umiddelbart ikke af ændringerne.

Det betyder, at Publicis-bureauet Reputation fortsat er lokaliseringsbureau på den kreative side, når det gælder Coca-Colas brands i Danmark (og i de øvrige nordiske lande). Reputation afløste søsterbureauet Saatchi & Saatchi sidste sommer i forbindelse med en intern omstrukturering i Publicis Gruppen.

På PR-fronten er den mangeårige samarbejdspartner Essencius fortsat bureau for Coca-Cola, og på media-delen er det Carat/Isobar/Dentsu Aegis, som vandt læskedrik-gigantens nordiske budget sidste år.

Den nye enstrengede brandstrategi bliver implementeret fra maj måned, umiddelbart efter afviklingen af den aktuelle, globale kampagne ”Kiss Happiness”, der fejrer 100-året for den berømte silhuet-flaske.