Sikkerhedsstyrelsens fyrværkerikampagne er igen i år med i finaleopløbet ved PR-branchens uofficielle Europamesterskab, SABRE Awards.

Kampagnen, som Holm Kommunikation har stået bag gennem flere år, er udvalgt til finalen i kategorien Specialist Audience/Marketing to Men.

En sang og en musikvideo stod som centralt element i kampagnen, der skulle ramme unge mænd mellem 15 og 25 år for at få antallet af fyrværkeriskader ned.

Og den tog fart fra midten af december.

Sangen og musikvideoen nåede tilsammen 2,8 millioner afspilninger på YouTube, Spotify og Facebook, langt de fleste organiske. 

Hertil kan lægges 78.000 likes, reaktioner, kommentarer og delinger på både musikvideo og kampagne-memes på tværs af kanaler.

Og det laveste antal fyrværkeriskader i mere end 25 år.

”Kæmpe skulderklap”

Sangen og musikvideoen skyldes et samarbejde mellem en stribe mere eller mindre kendte navne.

YouTube-duoen Jesu Brødre har produceret sangen og videoen, og undervejs spiller skuespilleren Niels Olsen, Infernal-stjernen Lina Rafn, to Soundcloud-rappere, Shambs og Klam Vandmand, samt TikTokkeren, Jens05 også en rolle. 

Og Mads Keilberg Johansen, digital chef, Holm Kommunikation, siger, at man er ”vildt stolte” af den nu fjerde nominering i træk for fyrværkeri-arbejdet.

" Vi har set det laveste antal tilskadekomne siden midt 90’erne med en nedgang på 27 procent fra sidste år.
Ulykkes Analyse Gruppen, ortopædkirurgisk afdeling, OUH Odense Universitetshospital

– Nomineringen er i sig selv et kæmpe skulderklap, siger han og tilføjer:

– Men det var ikke sket uden vores gode samarbejde med Sikkerhedsstyrelsen, hvor det i år rent faktisk lykkedes os at komme helt ind til nytårsfesten med vores budskaber. 

Og kigger man på tallene fra Ulykkes Analyse Gruppen, ortopædkirurgisk afdeling, OUH Odense Universitetshospital, der hvert år registrerer fyrværkeriulykker, så er der faktisk sket et fald i antallet af ulykker ved årsskiftet 2020/2021 sammenlignet med tidligere.

Fald i antal ulykker

– Vi har set det laveste antal tilskadekomne siden midt 90’erne med en nedgang på 27 procent fra sidste år, skriver Ulykkes Analyse Gruppen, i det man dog påpeger, at ”de alvorlige skader slet ikke er reduceret tilsvarende.”

Men som Sikkerhedsstyrelsens kommunikationschef, Jacob Vestergaard, i marts sagde til Markedsføring, så tror man på, det nytter – også selv om man ”ikke er i stand til at dokumentere effekten en-til-en.”

Artiklen fortsætter under billedet.

Kampagnen fik masser af omtale – både landsdækkende og i branchemedier. Foto: Fra casefilmen.

Blandt andet fordi også andet end kommunikationen påvirker ulykkestallet: 

– Noget så enkelt som vejret nytårsaften og i nytårsdagene. Øser det ned, er der færre ude. Og enkelte år kan der dukke nye fyrværkeriprodukter op, som påvirker ulykkestallene, sagde han i marts og videre:

– Og så har vi jo kun et meget kort vindue at kommunikere i. Men selvfølgelig tror vi på, det virker. 

Foruden SABRE Awards er Holm Kommunikations samarbejde med Sikkerhedsstyrelsen tidligere blevet belønnet med en pris ved Digital Communications Awards.

Dertil kommer nomineringer til Excellence Awards og Journalistforbundets kommunikationspris KOM19 og KOM21.

Se Holm Kommunikations case-film herunder, efterfulgt af videoen med Jesu Brødre, Niels Olsen m.fl. her.