Da reklamebureauet Envision og kommunikationsbureauet Marv i starten af året solgte produktionsselskabet Klap Film til Mayday Film, blev Martin Strandgaard og Viktor Sloth partnere hos Mayday.
Og netop disse to profiler står bag Mayday Films kommende kampagne for Bestseller-brandet Selected Homme med den spanske Hollywood-stjerne Antonio Banderas i hovedrollen.
Banderas skrev allerede sidste år kontrakt med Bestseller om samarbejdet, og skuespilleren har selv været med ved designbordet, da kollektionen blev skabt.
Kampagnefilmene med Banderas er optaget i London med Viktor Sloth som fotograf og instruktør og det bliver – med Martin Strandgaard som klipper og sound designer – til i alt seks små film samt en hovedfilm til brandets online platforme og sociale medier.
Markerer sig internationalt
Med de ny-tilførte kompetencer kan Mayday dag skrive fashion-produktioner på listen over ydelser – og det åbner ifølge produktionsselskabets direktør Tue Kempf spændende muligheder i forhold til at markere sig på et større, internationalt marked.
– Det er naturligvis utroligt interessant at arbejde med store profiler som Antonio Banderas, og med så stærkt et brand som Selected. Og med de mange nye kompetencer, vi har hentet ind, åbner der sig hele tiden nye spændende opgaver af både national og international karakter. Bestseller har flere gange bevist, at de er modige og visionære i deres markedsføring, og derfor er vi også spændte på, hvad denne filmkampagne kan føre med sig. Vi glæder os til at vise resultatet frem, når Selected offentliggør filmen, siger han.
De endelig film forventes klar i begyndelsen af august, men der findes allerede nu en kort teaser, som du kan se her.