Det digitale bureau Dwarf kom ud af 2023 med et bruttoresultat på 40,6 millioner kroner og et driftsresultat på knapt 256.000 kroner. 

Det viser bureauets seneste årsregnskab. 

Og selv om Dwarf kommer ud med plus på bunden, så er der tale om en markant tilbagegang sammenlignet med året før.

Dengang lød de tilsvarende tal på henholdsvis 43,5 millioner kroner og 4,1 millioner kroner, hvilket i øvrigt var det bedste resultat i bureauets dengang 23-årige historie. 

Men selv om det ikke lykkedes at skabe et nyt rekordresultat – rimelig langt fra – så er CEO, Lars Berntsen, alligevel overordnet tilfreds med året, som har været skarpt fokuseret på kvalitetssikring.

”Vi satser på at bevæge os op i fødekæden og arbejde endnu tættere sammen med vores kunder om deres brand og forretningskritiske systemer. Og når dét er strategien, skal vores kvalitetssikring være helt i top,” skriver Lars Berntsen på mail til Markedsføring.

Henter nye seniorkompetencer

Dwarf oplevede i det forgangne år, oplyser Lars Berntsen, øget efterspørgsel fra kunderne på ”mere on-brand, personaliserede og integrerede løsninger med live kundedata som omdrejningspunkt”.

”Vores kunders digitale ambitioner vokser, de teknologier, vi arbejder med, udvikler sig lynhurtigt, og AI-bølgen har nærmest givet branchen sin anden ungdom og udløst et boom i innovation og kreativitet,” skriver han. 

" Når vores kunder betror os at arbejde med deres brand og forretningskritiske systemer, skal vi have 110 procent styr på kvaliteten.
Lars Berntsen, CEO, Dwarf

Derfor blev det besluttet, at 2023 skulle handle om kvalitetssikring hele vejen rundt: 

”Stærkt fokus og forankring i bureauledelsen, nye måder at organisere os på, skrappere testrutiner og dokumentationskrav, samt nye kvalitetssikringsværktøjer,” lyder det fra Lars Berntsen, der samtidig – af samme årsag – gik ud og hentede nye seniorkompetencer, der netop skulle være med til at kvalitetssikre de mere tekniske løsninger. 

”Det har slidt lidt på bundlinjen i 2023, men er allerede begyndt at give et pænt afkast i form at langt bedre styring af bureauets tekniske risici,” skriver Lars Berntsen.

Var ikke i tvivl om prioriteringen

Lars Berntsen slår fast, at det er et kardinalpunkt for Dwarf ”at blive efterspurgt for vores evne til at innovere og udvikle nye digitale services samt effektivisere vores kunders forretningsprocesser”.

”Vi vil være kendte for at mestre design og teknologi og være de dygtigste til at bringe netop de kompetencer i spil på en måde, der gør en markant forskel for både vores kunder, omverden og os selv,” skriver han og tilføjer:

Nøgletal – Dwarf 2023

Tal i millioner kroner – foregående års tal i parentes

  • Nettoomsætning:   48,2 (50,8)
  • Bruttoresultat         40,5 (43,5)
  • Driftsresultat:           0,2 (4,1)
  • Årets resultat:          0,07 (3,1)
  • Egenkapital:             2,0 (3,9)

Kilde: Dwarf/årsregnskab

”Og i dét lys kan jeg fint leve med et lille plus i 2023. Jeg er jo optimistisk, så jeg havde da håbet på endnu et rekordresultat. Men, når det er sagt, mener jeg, at vores oprustning på kvalitetssikring er helt rigtig i forhold til Dwarfs positionering i markedet. Derfor var jeg heller ikke i tvivl om prioriteringen, da vi mærkede en forbigående afmatning i markedet i foråret 2023.”

At bureauet har sat positive fodaftryk hos kunderne kan aflæses i analysen MyImage Bureau 2024, hvor Dwarf deltager på lige fod med de største digitale bureauer i branchen.

”Vi fastholder en top-3 placering målt på kundetilfredshed, og i år snupper vi for første gang topplaceringen som det bureau, der scorer højst, når egne kunder vurderer bureauernes kompetenceniveau,” skriver Lars Berntsen og uddyber:

”Når vores kunder betror os at arbejde med deres brand og forretningskritiske systemer, skal vi have 110 procent styr på kvaliteten. Og vi har aldrig stået stærkere på det område i de seks år, jeg har haft fornøjelsen af at stå i spidsen for Dwarf. Det er nogle gange dyrt at blive klogere, men det kan stadig godt være pengene værd.”

Ifølge ledelsesberetningen forventer Dwarf en positiv udvikling i resultatet, både på top- og bundlinjen i 2024.