Antallet af personer, der har gennemført en handelstransaktion på mobilen, er firdoblet, viser en ny undersøgelse.
Undersøgelsen, der er gennemført af analysehuset ForeSee, så på indkøbsvanerne hos 10.000 besøgende i de største engelske webbutikker hen over julen.
Næsten en tredjedel af de adspurgte havde brugt deres mobiltelefon til at få adgang til en butiks hjemmeside. Yderligere 32 procent oplyste, at de ville besøge en butiks hjemmeside, eller anvende en af deres applikationer, på mobilen i fremtiden.
– Det ser ud til, at en næsten totredjedele af alle handlende i England snart vil anvende deres mobil til indkøb, hvis de ikke allerede gør det. Enhver handlende, der ikke aktivt arbejder på at udvikle, måle og finjustere sin mobilsatsning, efterlader penge på bordet til konkurrenterne, siger Kevin Ertell fra ForeSee Results til nyhedstjenesten Marketingweek.
Undersøgelsen vidner også om stor vækst i mobiltransaktioner, der er steget fra sølle to procent af de samlede netindkøb i 2009 til otte procent i julen 2010. I USA er tallet endnu højere, da 11 procent af alle webindkøb foregår på mobilen.
Mobilsider stadig umodne
Shopperne i undersøgelsen brugte ikke kun deres mobil til at handle ind. Næsten halvdelen (47 procent) brugte mobilen til at sammenligne priser, mens en tredjedel (34 procent) brugte mobilsiderne til at sammenligne produkter.
En femtedel tog et nærmere kig på produktspecifikationer, mens 15 procent læste anmeldelser.
Men alt er ikke fryd og gammen for detailhandlens mobilsatsninger, da kunderne generelt var mindre tilfredse med indkøbsoplevelsen på mobilen, end i den traditionelle webshop.
– Det er sandt, at mobilsider er mindre modne end traditionelle e-handels sider, men jeg er ikke sikker på, at det spiller den store rolle for forbrugerne. Deres forventninger afgøres af de bedste websider og de bedste mobiloplevelser. De vil ikke have den store tålmodighed vedrørende undskyldninger om udfordringer omkring design og brugervenlighed. Detailhandlen skal komme op i omdrejninger på dette område, siger Kevin Ertell til Marketingweek.