First Chair Group, der blandt andet ejer et af landets største reklamebureauer Envision, føjer nu den syvende virksomhed til koncernens portefølje.
Det oplyser First Chair Group i en pressemeddelelse.
Det sker med lanceringen af rådgivningsvirksomheden FCG Global Goals, der har fået Steen M. Andersen, tidligere mangeårig generalsekretær for UNICEF i Danmark, i spidsen sammen med Keld Ravn, som har en lang karriere med reklame, salg og marketing bag sig.
Målet med FCG Global Goals er ifølge pressemeddelelsen ”at få endnu flere virksomheder til at tage Verdensmålene til sig og gøre dem til en integreret del af deres forretningsstrategi”.
– De virksomheder, som arbejder med Verdensmålene nu, bliver dem, som klarer sig bedst fremover. Det er virksomheder, som proaktivt investerer i produktudvikling, forholder sig til bl.a. forbrugerkrav, lovgivning, evnen til at tiltrække og fastholde medarbejdere, siger Steen M. Andersen i pressemeddelelsen.
Fakta om First Chair Group
- First Chair Group A/S består af en portefølje af virksomheder, der alle arbejder med rådgivning på direktions- og bestyrelsesniveau inden for blandt andet reklame, rekruttering, PR og digital branding.
- Tilsammen repræsenterer virksomhederne en bruttoavance på ca. 200 millioner kroner.
- First Chair Group ejes af Jens og Søren Kofoed.
250 medarbejdere i ryggen
Den nye rådgivningsvirksomhed bliver en del af First Chair Group, der foruden Envision også rummer blandt andet executive search-virksomheden Unique Human Capital, managementkonsulenthuset A-2, det digitale bureau Gorm Agency samt Harbinger Public Relations.
Dertil kommer en række datterselskaber, herunder reklamebureauet Anew og Minh Graphics i Vietnam.
– Vores tunge bagland giver os nogle muskler, som rækker langt ud over, hvad andre i markedet kan tilbyde, og det er vigtigt for os, så vi kan være med på hele virksomhedens rejse lige fra den første orientering til en totalløsning med strategi, tidsplan, målepunkter med mere, siger Steen M. Andersen i pressemeddelelsen.
Masser af erfaring
Opbygningen af First Chair Group blev sat i værk i 2016 af brødrene Jens og Søren Kofoed. Koncernen rundede ifølge det senest offentliggjorte årsregnskab en bruttofortjeneste på knap 154 millioner kroner i 2019, hvor koncernen beskæftigede i gennemsnit 213 fuldtidsmedarbejdere.
Og Jens Kofoed, medejer og administrerende direktør i First Chair Group, ser frem til, at FN’s Verdensmål nu også bliver et rådgivningsområde for gruppen:
– Steen M. Andersen har efter 24 år i FN-systemet en dyb indsigt i Verdensmålene og globale forhold, og han har i UNICEF været involveret i talrige samarbejder med erhvervslivet. Steen kombinerer dermed mangeårig ledelseserfaring på topplan med Verdensmålene og viden om virksomheder og er derfor den helt rigtige til at stå i spidsen for den nye virksomhed, siger Jens Kofoed i pressemeddelelsen.