Den japanske finansminister, Jun Azumi, fortæller, at landet vil yde 60 milliarder dollar (343 milliarder kroner i lån) til Den internationale Valutafond (IMF).

Japanerne håber, at det vil få andre lande til at følge trop. G20-landenes finansministre mødes i denne uge i Washington for at diskutere en plan for at rejse ny kapital til IMF for blandt andet at imødegå eurozonens gældskrise.

En stærk yen og en faldende europæisk efterspørgsel har ramt den eksportafhængige japanske økonomi hårdt, og japanerne har opfordret andre medlemmer af IMF til at færdiggøre deres bidrag til valutafonden.

Japan, som er den næststørste bidragyder til IMF efter USA, hilser eurozonens finansministres beslutning om midlertidigt at hæve beløbet i den permanente krisefond fra 500 milliarder til 700 milliarder euro velkommen. Beslutningen skal forhindre, at Grækenland, Irland og Portugals finansproblemer spreder sig til større medlemslande som Spanien og Italien.

 

Ritzau