CSR har skabt en del debat her på markedsforing.dk. Tak for det, vi behøver nemlig debat for at blive klogere, så vi sammen kan forbedre virksomheders CSR-indsats. Uden mellemregninger er min holdning klar:
Åbenhed bør være en del af alle virksomheders strategi, og ikke kun gælde for kommunikations-strategien. For der vil altid være en lille kritisk dreng, der afslører, at kejseren er helt nøgen, hvis virksomheden plæderer åbenhed, men i realiteten er lukket som en østers.
Moderne, kritiske forbrugere kræver gennemsigtighed, og de honorerer virksomheder, der er åbne. Tiden til lukkethed er for længst passeret, og forbrugerne vil stemme med kreditkortet.
Derfor er åbne regnskaber bedre end lukkede. Ergo er en regnskabspolitik også en del af virksomheders sociale ansvarlighed.
Læs resten af blogindlægget her.