Endnu en dentsu-profil rykker til Mindshare.
Det drejer sig om Rasmus Hamann, der er tiltrådt som ny kreativ direktør og Business Partner på Mindshares nye kontor i Aarhus.
Kontoret blev etableret i marts med den tidligere dentsu-mand Anders Christiansen som leder. Og han har altså nu hentet Rasmus Hamann fra en stilling som Executive Director hos dentsu X.
Tidligere har Rasmus Hamann været kreativ direktør og partner i bureauet Uagency. Desuden har han i mange år drevet eget kreativt bureau under navnet Knowtheirname samt været medejer af podcastbureauet Akkurator.
– Jeg glæder mig til at bygge noget nyt op i Aarhus sammen med Anders og Mindshare, siger Rasmus Hamann i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Min ambition er at lave de bedste strategiske og kreative løsninger for vores kunder, som kan være med til at flytte og udvikle deres forretning. For mig handler det om at opbygge en tillid og fælles forståelse i samarbejdet.
“Fastholde agiliteten”
Anders Christiansen, Head of Mindshare Aarhus, siger i meddelelsen om ansættelsen af Rasmus Hamann:
– Med Rasmus har vi fået den helt rigtige kombination af ambitiøst iværksætterhjerte, en stærk faglighed omkring integrerede og kreative kampagner og den rigtige erfaring med at drive forretning. Han er en stærk profil, som jeg glæder mig til at bygge en stærk bureauenhed i Vestdanmark op med.
Mindshare Aarhus har adresse i Europahuset sammen med de øvrige GroupM-selskaber. Bureauet vil trække på både Mindshares og GroupM’s øvrige kompetencer i Danmark og internationalt, hedder det i meddelelsen.
Det oplyses videre, at kontoret i Aarhus kommer til at fungere som et netværksbureau.
– Det er målet at fastholde agiliteten og kreativiteten ved at være et mindre bureau, som stadig har fordelen ved at have nogle store kræfter i ryggen, skriver bureauet.