I matematik giver minus gange minus et plus. Men sådan gælder det ikke automatisk i finansverdenen. Kreditvurderingsinstituttet Moody’s vender i hvert fald tommelfingeren ned ad til fusionen mellem de to svage banker Aarhus Lokalbank og Vestjysk Bank.
I en netop udsendt analyse peger seniorkreditanalytiker Oscar Heemskerk på, at fusionen langt fra er en solstrålehistorie, men endnu et eksempel på, hvordan lovgivningen til håndtering af nødlidende banker endnu ikke fungerer optimalt – på trods af flere justeringer fra politisk hold.
–Fusionen mellem to svagere enheder tyder på, at ingen stærkere fusionspartner kunne overtales til at købe bankerne – og dette tydeliggør svaghederne i lovgivernes ordning til at håndtere problembanker (Bankpakke 4), skriver han i analysen.
Bankpakke 4 er en videreudbyggelse af Bankpakke 3, hvorunder Amagerbanken og Fjordbank Mors gik ned, og helt almindelige bankkunder tabte penge. I Bankpakke 4 har finanssektoren og staten givet håndslag på, at de i fællesskab skal forsøge at afværge, at flere banker krakker direkte under Bankpakke 3 med tab til følge for bankkunderne. Bankpakke 3 bliver nemlig først sat i aktion, hvis ikke det lykkes at finde en fusionspartner eller en bank, der vil overtage dele af eller hele den nødlidende bank – eventuelt mod en medgift. I analysen skriver Moody’s endvidere, hvordan problemerne i den danske banksektor langt fra endnu er overstået.