Bæredygtighedsdagsordenen presser, stiller nye krav til og forandrer marketing i C25-selskaberne. 

Der er bred enighed om, at marketing bør spille en hovedrolle, men spørger man virksomhederne om, hvor ansvaret for bæredygtighedsinitiativer er placeret, så svarer de færreste, at det ligger i marketing.

– Marketers har nok ikke set sig selv som værende dem, der har hverken ansvaret eller løsningerne, siger Ph.d.-stipendiat Sönnich Dahl Sönnichsen, der forsker i cirkulær økonomi på Institut for Afsætningsøkonomi ved Copenhagen Business School, CBS.

Markedsføring har spurgt landets C25-selskaber om, hvor ansvaret for bæredygtigheds-initiativer ligger. 20 selskaber har svaret. 

Organisationerne kan være svære at sammenligne, men der tegner sig et billede af, at bæredygtighed bor i marketing de færreste steder. 

En undtagelse er hos FLSmidth, hvor CMO Fleming Voetmann ejer begge områder. Andre har det forankret på CEO-niveau, i ESG- eller CSR-afdelinger, hos en Sustainability Director, hos Corporate Affairs eller i kommunikation. Andre har placeret ansvaret hos en tværgående chef, der skal binde flere afdelinger sammen.

Er du medlem?

Vi leverer nyheder af høj journalistisk kvalitet. Helt gratis til alle. Men nogle gange vil vi gerne forkæle vores medlemmer lidt ekstra. Derfor skal du logge ind for at læse denne artikel eller oprette dig som medlem.