Hver dag bliver 48 danske mænd ramt af kræft.
Denne kedelige statistik arbejder Kræftens Bekæmpelse hårdt på at ændre, og organisationen har efter en bureaukonkurrence valgt Sunrise til både at udvikle en ny stor fundraising-kampagne og en ny platform for fremtidige kampagner, når det gælder mænd og kræft.
Det sker under taglinen: ”Mand det nytter”.
Et af elementerne er en ny film, der første gang ruller over tv-skærmen på mandag. Her vil danskerne opleve en række modige mænd, kendte som ukendte, der knapper op for at sætte fokus på mænd og kræft.
Hår på brystet
Det er vi ikke vante med, da spotlightet i snart mange år har været rettet mod kvinder og kræft, mens mændene har befundet sig et godt stykke ude i kulissen.
Valget af Sunrise er ingen tilfældighed, da bureauet gennem flere år har opbygget en særlig kompetence i at få danskerne til at ændre holdning og adfærd.
Eksempelvis med kampagner for Dansk Flygtningehjælp, Miljøministeriet, Hjerteforeningen, SKAT, Elretur og senest med en højresvings-kampagne for Rådet for Sikker Trafik.
Sidste år blev kampagnen ”Hold øje mand” (også for Kræftens Bekæmpelse) nomineret til en Advertising Effectiveness Award – bl.a. grundet den store effekt, kampagnen havde i målgruppen.
– Da Sunrise præsenterede deres oplæg og idé: ”Støt dem med hår på brysterne” blev vi overraskede. Konceptet rummer nemlig både det maskuline, det alvorlige og det sårbare, samtidig med at der alligevel levnes plads til smil og håb. Efterfølgende har fokusgrupper bekræftet, at kampagnen har potentiale til at engagere store dele af befolkningen, siger Carina Winther, chefkonsulent hos Kræftens Bekæmpelse.
-Det var derfor ikke svært at vælge det bureau, vi ville samarbejde med på denne nye, vigtige kampagne for os, fortsætter hun.
Farvel til mænds læge-angst?
Med andre ord skal kampagnen, og ikke mindst i filmen (som du kan se under artiklen), gøre op med den u-hellige treenighed: ”Mænd”, ”snak om alvorlig sygdom” og ”besøg hos lægen”, der stortrives blandt hankønsvæsenerne herhjemme.
Kampagnen består bl.a. af en 30 sek. kulturbærende film og to kortere film, der direkte opfordrer til at donere penge.
Derudover er der bygget et website, hvor danskerne både kan søge information, støtte økonomisk, starte indsamlinger, engagere sig, dele budskabet og involvere venner på de sociale medier – alt sammen bakket op af massiv, digital annoncering.
Se filmen her.