Der er vind i sejlene hos det nystartede mediebureau, Hilmar & Høgsberg.
Mediebureauet, der for to måneder siden slog dørene op i hjertet af Smilets By, har nu landet sin første stiore kunde, der er sikringsvirksomheden Dansikring Direct Verisure
Hilmar & Høgsberg har således vundet sikringsvirksomhedens danske budget foran næsen af Starcom, der fungerer som mediebureau for flere af selskabets søsterselskaber i den svenske Securitas Direct Verisure-koncern.
– Det har været tungen på vægtskålen, at jeg formentlig vil blive en større fisk hos Hilmar & Høgsberg end hos et af de etablerede mediebureauer, og derfor håber jeg på at få mere for pengene, fortæller Peter Folman, marketingchef for Dansikring Direct Verisure.
Skal bestå prøven
Han er ikke i tvivl om, at mediebureauets to stiftere, de to tidligere TV 2-folk Martin Høgsberg og Morten Hilmar, har kvalifikationerne i orden, men at de nu kommer til at stå deres prøve som mediebureau.
– Jeg har selvfølgelig høje forventninger til, at de kan komme op med nogle nye forslag til, hvordan vi kan sammensætte vores mediemix og dermed få mere ud af mediebudgettet, lyder det marketingchefen.
– Man får jo aldrig at vide, hvordan man skal blande kortene, hvis man spørger tv-stationerne. De har alt for travlt med at anbefale deres eget produkt, fordi de så vidt muligt altid går efter at erhverve hele mediebudgettet, frem for at give kunden den bedste anbefaling, tilføjer han
Derfor forventer Peter Folman da også, at Hilmar & Høgsberg kommer til at skrue på både nettodækning og frekvens, når kortene blandes på ny.
– Vi ser det som en stor anerkendelse at få lov til at håndtere et så stort mediebudget, men også føler os overbevist om, at vi med vores erfaring og med en investering i de rigtige værktøjer for alvor kan gøre en forskel på markedet for små- og mellemstore annoncører, siger Martin Høgsberg og henviser til, at man har investeret i Gallups TV-Meter-system for at kunne levere den rådgivning, der skal til at kunne håndtere en kunde som Dansikring Direct Verisure.
Skuer op for bemandingen
Ydermere har mediebureauet valgt at ansætte Charlotte Brunskov, som kommer fra en stilling som mediekonsulent hos Carat.
Hun er udset til at supplere de to stiftere, som primært har spidskompetencer inden for tv-området, og dermed udfylde den resterende del af mediepaletten, efter at have slået sine folder i snart 20 år inden for mediebureaubranchen.
Charlotte Brunskov forklarer, at hun ser det som en enestående chance for at medvirke til at bygge nyt op.
– Jeg har haft 15 fremragende år hos Carat. Men jeg har fået et tilbud som jeg ikke kunne sige nej til. Det er måske den eneste mulighed, jeg får for at medvirke til at bygge noget nyt op. Derudover komplementerer vi hinanden rigtig godt, så vi helt sikkert bliver et stærkt team, lyder det fra Charlotte Brunskov.
Martin Høgsberg supplerer.
– Der ingen tvivl om, at vi med Charlotte ombord har fået pladen fuld, så vi nu er i stand til at håndtere hele mediepaletten og dermed rådgive kunderne hele vejen rundt, slutter Martin Høgsberg.