MENY har skiftet Anew ud med Marketsquare som nyt strategisk og kreativt lead-bureau.
Det oplyser Carsten Kure, der tiltrådte som ny marketingchef i MENY 1. marts, til Markedsføring.
– Det var på tide at prøve noget nyt, og vi valgte at give opgaven til Marketsquare, som vi kendte ganske godt i forvejen, siger han.
Marketsquare var med til at introducere MENY-kæden i Danmark for fem år siden, og siden har bureauet udviklet indhold til dagligvarekædens Spisetid-magasin og “løst enkelte andre opgaver”, oplyser Carsten Kure.
I luften med ny kampagne
Denne gang har opgaven været at udvikle en ny kommunikationsplatform til MENY, der i år kan fejre fem års jubilæum på det danske marked.
– Vores første fælles projekt har været MENY’s femårs jubilæumskampagne, der strækker sig over 10 uger. Her, synes jeg, får vi iscenesat, hvorfor ”MENY er som ingen andre” – nemlig på grund af vores betjente afdelinger, vores sortiment, vores indkøbsoplevelse og det høje faglige niveau hos vores Madarbejdere, lyder det fra Carsten Kure i en pressemeddelelse udsendt i forbindelse med bureau-valget.
Heri forklarer han også, at valget faldt på Marketsquare, der tidligere var ejet af Berlingske Media, på grund bureauets ”indsigt i retail generelt og forståelse for dagligvaremarkedet specifikt”.
– Og så er det selvfølgelig helt afgørende, at man kan forløse al sin viden og strategiske indsigt på et højt kreativt niveau og dermed bidrage til at styrke vores brand, siger MENY’s marketingchef.
MENY fortsætter med Envision
Hos Marketsquare fortæller Camilla Flindt Hjælmhof, COO & Partner i meddelelsen, at MENY ”længe har været på vores mentale liste overkunder, vi ville være ualmindeligt stolte over at få lov at arbejde helt tæt sammen med”.
– At vi nu er valgt som lead-bureau er selvfølgelig en meget stor glæde for os. I et marked, hvor det meste synes at være et ræs mod bunden om pris, flest mulige kassescannere og færrest mulige medarbejdere, har MENY en række styrker, der reelt kan differentiere dem, siger hun og fastslår, at ”alle de gode historier er det fantastisk, at vi nu får lov til at være med til at formidle.”
MENY fortsætter i øvrigt samarbejdet med Envision, der ligesom Anew er ejet af First Chair Group, om produktionen af kædens tilbudsaviser, oplyser Carsten Kure.
Du kan en af kampagnefilmene i MENY’s nye jubilæumskampagne herunder: