Carlsberg har i masser af år støttet fodbolden i både Danmark og udlandet gennem forskellige typer af sponsorater.

Et af de mere iøjnefaldende tiltag i den sammenhæng har været Carlsberg For Fan-satsningerne, der blandt andet har budt på flasker svøbt i farver og logo for de superligaklubber, bryggerigiganten sponsorerer.

Den blev lanceret op til EM i fodbold, som Carlsberg atter en gang er en af hovedsponsorerne af, og nu er TV 2 i samarbejde med bryggerigiganten i luften med et digitalt tiltag i TV 2’s digitale fanunivers, TV 2 Fan.

TV 2 Fan er bygget som en mobile first-webløsning, som gør det muligt for brugerne at logge på og deltage i quizzer og afstemninger under EM, mens de ser bold på en anden skærm.

Brugerne kan også sende spørgsmål til TV 2’s værter og eksperter, og så har TV 2 Fan ganske fine præmier at byde på, som helt sikkert appellerer til fodboldfans.

Heriblandt en VIP-tur med Carlsberg til en af EM-kvartfinalerne, hvor vinderen kommer til at overrække ”Man of the Match”-trofæet til kvartfinalens bedste spiller.

Fodbolden helt ud i danskernes stuer

Alt tyder på, at brugerne tager godt imod initiativet. Den gennemsnitlige tid, som den enkelte bruger anvender på TV 2 Fan, er knapt 20 minutter pr. besøg, hvilket ikke er så ringe endda.

Carlsberg er gået med ind i samarbejdet omkring TV 2 Fan som mere end bare en sponsor. Det handler bl.a. om at skabe en helt særlig fanoplevelse, lyder det fra Jeppe Boel, Senior Manager, Carlsberg Brand.

– Som hovedsponsor for EM er det interessant for Carlsberg at gå sammen med en stor mediepartner som TV 2, når vi skal skabe fanoplevelsen. I samarbejdet bringer vi sammen fodbolden helt ud i danskernes hjem via Carlsberg co-integration på tv, TV 2 Play og TV 2 Fan samt i Aarhus, hvor Carlsberg er med som officiel afsender på TV 2’s ”Sommerbold i Aarhus”, siger han.

– Carlsberg og TV 2 har den samme vision – vi ønsker at skabe den fedeste oplevelse for fans i hele Danmark – derfor er det oplagt, at vi går sammen om denne kæmpe-begivenhed, fortsætter Jeppe Boel.

Hos TV 2 er Bjarke Hjort, digital projektchef for TV 2 Fan, også begejstret for samarbejdet.

– Vi er glade for at have Carlsberg med ombord på et ambitiøst og innovativt samarbejde på second screen. For TV 2 er det en del af vores digitale strategi at kunne engagere vores seere på nye digitale måder, siger han. 

– TV 2 Fan-projektet er et led i denne strategi og et eksempel på, at TV 2 er stedet for sportsfans, der vil have et digitalt talerør til værterne og indgå i en dialog med redaktionen. Sammen med Carlsberg skruer vi op for de digitale ambitioner på sporten til gavn for de fans der vil tættere på vores EM-dækning, fortsætter Bjarke Hjort.

Du kan se en trailer for TV 2 Fan her, eller besøge TV 2’s fanunivers her.