Store brands fungerer også som mediepladser/markedspladser, hvor andre annoncører/partnere kan købe markedsføring. Trenden føres an i retail, men breder sig til andre brancher, også i Danmark.

Vi kommer også i denne ”Digital Media Update” omkring både danske medier, udgiver, annoncører, tech og den internationale vinkel – og slutter af med paneldebat omkring dagens emne.

Program:
08.30:  Check In og croissant
09.00: Velkomst – ordstyrer Jesper Thyssen
09.05: Markedsupdate: Retail media; udviklingen internationalt og for danske brands
Anslag til dagens emne med baggrund i research fra ind- og udland omkring seneste trends og tendenser. Hvilke undersøgelser eksisterer? og hvilke tiltag findes?.
Peter Loell, Director, Resolution @ Omnicom Media Group
09.30: Coops multikanal – herunder udviklingen for de digitale medier!
Hør fra en af Danmarks største retailere, hvordan de ser mulighederne og udviklingen.
Peter Boris Kreilgaard, Kommerciel direktør, Coop.dk Shopping
10.00: Nemlig.com; udfordrers rolle
Den nye dreng I Klassen – er det også klassens frække dreng? Tom præsenterer som nyudnævnt Retail Media-ansvarlig planerne og produkterne.
Tom Bang, Head of Retail Media, nemlig.com
10.30 Retail Media – markedsobservationer fra et Adtech perspektiv
Retail Media er det nye sort, hvor Amazon lagde grundkimen til konceptet, som nu er rykket til de mere klassiske Retailers, som vejrer nye muligheder i digitaliseringens tegn og ligeså ser sig nødsaget til at gentænke at tidligere muligheder grundet bl.a. forskellige lovgivning og ændringer i forbrugsmønstrene. Kom og få et Adtech perspektiv på hele Retail Media bevægelsen udfra Adforms markedsobservationer og hands-on erfaringer
Claus Østerby – Enterprise Sales Director, Adform
Pause

11.15: Et skalerbart digitalt inhouse
Matas var blandt de første og sælger nu digital reklameplads på egne kanaler som aldrig før, baseret på førstepartsdata. Men hvordan opbygger man en stærk intern muskel, der kan håndtere denne vækst samt implementere det til et samlet content og kampagne hub.
Iben Soltau, Head of Media & Marketing Operations, Matas
11.45: Retail-medier med landets mest interessante mediepakker?
Boozt kobler sig på udviklingen, og har de sidste år tilbudt mere og mere digital dialog/services til sine partnere/kunder.
Rasmus Fermann, Media & Sales Director, Boozt
11.45 Panel-debat: Retail Media Update – hvor langt er vi kommet?

  • Peter Boris Kreilgaard, CMO, Coop
  • Peter Loell, Director, Resolution @ Omnicom Media Group
  • Kathrine Rønhof Karstensen, Head of Media, Matas
  • Rasmus Fermann, Media & Sales Director, Boozt
  • Tom Bang, Head of Retail Media, Nemlig.com

12.30: Tak for i dag!

Partner

Lokation:

Dansk Markedsføring
Bredgade 19E
1260 København K