GLS har netop lanceret kampagnen ’GLS-missionen’, hvor tre influencere – Emil Kondrup, Mette Marie Lei Lange og Tobias Hamann – dyster om, hvem der med størst succes kan fragte en pakke fra A til B for samme beløb, som det koster med GLS.
Det skriver GLS i en pressemeddelelse.
Hero-filmen i kampagnen varer 18 minutter og 19 sekunder, og kampagnen består derudover også af korte teasere med hver af influencerne. Ifølge meddelelsen er det første gang, at GLS Denmark bevæger sig ud i influencermarketing.
Carsten Hoffmann, der er salgsdirektør i GLS, udtaler i pressemeddelsen:
”Jeg vil da godt – her på bagkant – indrømme, at processen har været lidt ekstra spændende, for det er ingen hemmelighed, at vi tidligere har været det, nogen nok vil kalde forsigtige i vores markedsføring,” siger han i meddelelsen, og fortsætter:
”Derfor har det også været et stort skridt for os at gå ind i influencermarketing – og ovenikøbet med en storstilet kampagnefilm, hvor det meste er foregået uden manuskript. Men når vi gør noget i GLS, går vi altid all in.”
Ifølge GLS-salgsdirektøren var man nødt til at tænke kreativt for at komme tættere på GLS’ modtagere.
”Pakkelevering er en udfordrende service at skabe engagement omkring, fordi der oftest ikke er de store følelser involveret, når danskerne vælger pakkeleverandør. Derfor måtte vi lægge hovederne i blød for at lave noget anderledes.”
Ikke et minut for lang
Selvom 18 minutter kan synes som en evighed i dagens mediebillede, mener Carsten Hoffmann ikke, at filmen er et minut for lang.
”Det er et sats at gå ud med en forholdsvis lang kampagnefilm på 18 minutter, men vi tror på, at konceptet og underholdningsværdien er så stærk, at vi sagtens kan fastholde seerens opmærksomhed gennem alle minutterne. For man bliver virkelig bidt af dysten som seer. Vores største ønske er selvfølgelig, at kampagnen bliver husket. Så har det været en succes,” siger han i meddelelsen.
Det er bureauet Friday, der har udviklet og produceret kampagnen i samarbejde med GLS.
Pau la Cour, der er filmproducer i Friday, siger i meddelelsen, at det har været et mål at gøre filmproduktionen autentisk.
”I vores film- og kampagneproduktioner er vi normalt meget store tilhængere af så meget ”real life”-faktor, som der overhovedet er mulighed for. Det uforudsigelige sikrer en enorm stor grad af autenticitet, og det er netop, hvad der sker her, når influencerne i kampagnen møder og interagerer med helt almindelige mennesker på motorvejstilkørsler, på gaden og i busskure.”
Du kan se den 18 minutter lange film nedenfor: