AGF og BKI har indgået en rekordlang sponsoraftale.
Det skriver AGF i en pressemeddelelse.
Aftalen mellem Aarhus-klubben, der pt. spiller playoff kampe i den gode ende af Superligaen, og BKI Foods løber til 2030 og er ifølge meddelelsen dermed den længst løbende sponsoraftale i AGF’s historie.
BKI Foods, der også har tilknytning til Aarhus, har været såkaldt ’Guldpartner’ i AGF siden 2021.
”Vi har været meget tilfreds med vores samarbejde med AGF de seneste tre år. Det var dengang et nyt samarbejde for os begge, men det har vist sig som et godt og rigt partnerskab. Derfor vil vi gerne fortsætte, og vi mener, at en langsigtet aftale fungerer bedst i forhold til at udvikle den sammen og skabe fælles resultater på den lange bane,” siger Søren Meng, der er Divisionschef i BKI Foods i meddelelsen.
Samtidig med forlængelsen med AGF’s 3F Superligahold har BKI ifølge meddelelsen også forlænget sit partnerskab med AGF Kvindefodbold.