Fra 440.000 til 766.000. Fra 2020 til 2024 er antallet af spilreklamer på tv og radio i Danmark steget massivt. Det viser nye tal fra Kantar Media lavet på vegne af DR.
Men i samme periode er der intet sket med lovgivningen for spil- og bettingreklamer.
“Jeg synes, vi bør skrue lidt ned for det hele, og at vi så i øvrigt kunne gøre andet for at begrænse børn og unges brug af spil,” lyder reaktionen fra skatteminister Rasmus Stoklund (S) i interview med DR-programmet Kontant.
Han fortæller desuden, at han er i gang med det forberede arbejde før forhandlinger, der skal stramme op på reglerne. Men afviser samtidig et totalforbud med den begrundelse, at det vil koste statskassen et trecifret millionbeløb.
Spillebranche advarer
I 2023 advarede både spilbranchen og bettingselskabet Bet25 mod et totalforbud mod spilreklamer i Markedsføring. Sådan lød det, efter SF foreslog et forbud.
”Hvis man vil forbyde reklamer fra spiludbydere helt, så mener vi, at det går galt,” lød det fra Morten Rønde, direktør for brancheforeningen Spillebranchen.
Han blev bakket op af Anders Mørup, der er CMO i spilselskabet Bet25.
”Man kan sagtens stramme op og lave yderligere tiltag. Men et totalforbud synes vi ikke, er en god idé.”
Radikale Venstre har også siden foreslået et totalforbud mod spilreklamer.