Community ændrer både ledelse og udtryk efter to år med markant vækst, oplyser kommunikationsbureauet i en pressemeddelelse.

Ifølge Community er man vokset fra to til 13 medarbejdere og har samtidig udvidet sin opgaveportefølje, hvilket er baggrunden for, at man nu etablerer den ny partnerstruktur, hvor Sanne Fink indtræder som partner og COO.

Hun skal fremover stå for bureauets daglige ledelse sammen med founder og CEO Helge Toksvig Bjerre.

Communitys nye visuelle identitet, som lanceres i forbindelse med den ændrede partnerstruktur. Foto: PR

”Community har udviklet sig enormt meget på kort tid, og min vigtigste opgave bliver at sikre, at organisationen kan følge med ambitionerne. Vi skal holde fast i det, der gør Community til et særligt bureau for medarbejdere og kunder, samtidig med at vi bliver bedre til at drive en større virksomhed,” siger Sanne Fink i meddelelsen.

Som COO får hun særligt ansvar for organisationen, driften og den interne udvikling.

Helge Toksvig Bjerre fortsætter som CEO med ansvar for blandt andet strategi, forretningsudvikling og bureauets overordnede retning.

Ifølge ham afspejler den nye titel og ejerandel den rolle, Sanne Fink – der de seneste 2,5 år har haft titlen bureauchef – allerede har haft i virksomheden.

”Sanne har været afgørende for, at Community har kunnet vokse uden at miste det, der gør os til Community. Hun er stærk på både mennesker, kunder og forretning og har i praksis allerede været en del af ledelsen længe. Nu kommer både titel og ejerskab til at afspejle det,” siger Helge Toksvig Bjerre.

Det er ambitionen, at flere medarbejdere med tiden skal kunne blive partnere i Community, lyder det.

Nyt logo skal vise et bredere bureau

Sammen med den nye partnerstruktur lancerer Community også nyt logo, ny visuel identitet og nyt website.

Rebrandingen skal ifølge Helge Toksvig Bjerre afspejle, at bureauet i dag arbejder bredere end tidligere.

”Mange kender os stadig især for vores kampagner. Det er vi stolte af, men i dag fylder strategi, rådgivning, indsigt og branding mindst lige så meget i vores forretning. Det nye Community skal ganske enkelt ligne den virksomhed, vi allerede er blevet,” siger han.

Markedsføring har for nylig omtalt tilgangen af tekstforfatter Fleur Frilund til Community Agency.