I starten af 2023 blev det danske digital bureau Vertic solgt til det børsnoterede IT-selskab Globant. Og et halvt år efter kan parterne melde ud, at Vertic fremover bliver en del af Globant Create.
Vertic-brandet fortsætter, men bliver altså væsentligt styrket.
”Vi er både glade og stolte over at blive en del af Globant Create. Med 1100 kollegaer får vi nu en helt anden leverancemuskel og produktpalette at kunne tilbyde vores kunder,” oplyser Sebastian Jespersen, der stiftede Vertic for mere end 20 år siden og stadig fungerer som bureauets CEO, og tilføjer:
“Det er alt fra mediehåndtering til kreativ udformning, teknologiimplementering samt strategisk sparring. Vi oplever, at vores kunder stiller stadig større krav til hurtig implementering, og Globants leverancemodel med flere end 18 specielle studios og tilstedeværelse i Sydamerika og Østeuropa gør, at vi kan levere i samme tidszone som vores amerikanske og europæiske kunder.”
Globant Create, der blandt andet arbejder for McDonald’s, Disney og Google, blev stiftet for at servicere marketingorganisationer med kreativitet og teknologi. Fremover bliver Vertics rolle at stå for den strategiske rådgivning.