En ny kampagne Sammen redder vi liv – også på rejsen skal gøre danskerne opmærksomme på, at der findes hjertestartere i alle DSB’s tog og 74 hjertestartere fordelt på 71 stationer.
Det skriver DSB og Trygfonden i en pressemeddelelse.
”Det skal være trygt at rejse med DSB – også hvis der opstår en akut situation undervejs. Et hjertestop er en alvorlig situation, hvor hurtig handling kan gøre en afgørende forskel. Derfor vil vi gøre det tydeligere for vores rejsende, at der findes hjertestartere i alle tog og på mange stationer,” udtaler Niels-Otto Fisker, der er kommunikationschef i DSB, i meddelelsen og tilføjer:
”Man skal ikke være bange for at bruge en hjertestarter, for den guider brugeren gennem hele processen.”
Samtidig gør DSB opmærksom på, at deres togpersonale er uddannet i hjertelungeredning og trænet til at håndtere akutte situationer.
”Personalet kan hjælpe med at skabe overblik, tilkalde hjælp og bruge det udstyr, der er til rådighed,” hedder det i meddelelsen.
Understreger at tid er afgørende
Kampagnen kører på Instagram og Facebook i uge 41-44 og består af en række videoer skabt i samarbejde med content creator Eva Kruse.
I videoerne ser man blandt andre DSB-medarbejdere og hjerteløbere fortæller om, hvordan man kan hjælpe, og hvorfor de har valgt at blive hjerteløbere. Og klip med almindelige danskere, der ikke ved hvor hjertestarterne befinder sig.
Eva Kruse og hendes bror, Emil Kruse, oplevede selv for nogle år siden, hvor vigtig netop den hurtige hjælp kan være, da deres far faldt om af hjertestop. Den historie har de to søskende tidligere delt med Markedsføring.
Og hos TrygFonden, der også er afsender på kampagnen, understreger projektchef Grethe Thomas, hvor vigtigt det er med mange hjertestartere og med oplysning omkring dem.
”TrygFonden har i mange år arbejdet for, at der kommer flere døgntilgængelige hjertestartere, at mennesker i Danmark ved, hvor de hænger, og at flere melder sig som frivillige hjerteløbere,” udtaler hun i meddelelsen og tilføjer:
”Derfor giver det rigtig god mening, at vi samarbejder med DSB om at sætte fokus på, at hjælpen er tæt på, og at hurtig handling er vigtig – også når vi rejser sammen.”
Hjertestarterne på stationerne er registreret i Hjertestarter-Netværket, og deres placering kan ses i appen TrygFonden Hjertestarter og på hjertestarter.dk. Hjertestartere i DSB’s tog er derimod ikke registreret, da de flytter sig med togene.
Se en af kampagnefilmene herunder.