Verdens største bureaugruppe, WPP, går nu ind i et partnerskab med Spotify. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Samarbejdet betyder, at WPP’s kunder får tidlig adgang til ny adtech og annonceringsmuligheder på Spotify, ligesom Spotifys annonceringsmuligheder også bliver indbygget i adtech-platforme fra WPP.
“Spotify bliver den første digitale lydplatform, som bliver integreret direkte ind i WPP’s produkter og løsninger,” skriver WPP i pressmeddelelsen.
“I det første partnerskab af sin slags vil WPP se på, hvordan man kan bruge Spotify til at udvikle førsteparts-indsigter for at hjælpe kunder med at forstå lytte-mønstre, som kan bruges til at træffe mere kreative og effektive valg om digital lydannoncering,” skriver selskabet videre.
WPP består blandt andet af GroupM, Mindshare, Wunderman, AKQA og Wavemaker, der også alle har danske afdelinger.