Fremover vil X – det tidligere Twitter – sælge annonceplaceringer via programmatic til Google. Det skriver branchemediet Adage.

Helt konkret kommer X til at tilbyde sine annonceplacering i onlineauktioner på Google Ad Manager til annoncører.

“Som en række sociale medier har X skrevet sig op for at monetisere sit feed med Google Ad Manager. Det er en mulighed for vores annoncører til at nå et større publikum, men som altid kan de vælge hvilke sider og apps, deres reklamer skal køre på,” lyder det fra en talsperson i Google til Adage.

Efter Elon Musk købte Twitter og omdøbte det til X har selskabet tabt mange millioner i annonceindtægter. I juli kunne BBC fortælle, at Twitter forventede tre milliarder dollars i omsætning i 2023. I 2022 var omsætningen 5,1 milliarder dollars i selskabet, der stort set udelukkende er finansineret igennem annonceindtægter.