Den 1. juni sætter Lotte Bork Ferraro sig i stolen som ny direktør for Dansk Markedsføring.

Hun kommer med mange års erfaring som head of marketing og customer experience hos Velliv, hvor hun har været ansat de sidste syv og et halvt år. Inden da har hun i flere år i starten af sin karriere også siddet på den anden side af bordet i branchen i en stribe stillinger hos bureauer som Brandhouse, McCann og Leo Burnett i Danmark.

”Det er lidt en kliché, men jeg er beæret over at lande jobbet,” siger Lotte Bork Ferraro til mediet Markedsføring om sit nye job som direktør for Dansk Markedsføring.

”Jeg ser enormt stort potentiale i at komme ind og bygge oven på en sund forretning. Det er en meget anerkendt organisation og et dygtigt, motiveret hold, ” siger hun.

Mange år på bureau før skifte til marketing

Med Lotte Bork Ferraro får Dansk Markedsføring først og fremmest en direktør, påpeger hun, der både har erfaring fra livet i en marketingafdeling og fra mange år på bureau.

Den erfaring vil hun bruge til at styrke foreningens rolle som bindeled mellem annoncører og bureauer – og til at styrke foreningens tilbud og værdi over for medlemmerne, siger hun.

Lotte Bork Ferraro

– 49 år.

– De sidste syv og et halvt år har hun været head of marketing og customer experience hos Velliv/Nordea Liv & Pension.

– Inden da har hun arbejdet med databaseret kommunikation i en international stilling hos Danske Bank Group Business Development og haft marketingroller hos Danica Pension og Momondo.

– Hun startede sin karriere som mediebureau-trainee på JB Media & Marketing i 1997 i København og London. Derfra rykkede hun i 2000 til Leo Burnett Danmark, i 2002 til McCann Momentum og siden til Brandhouse.

– Hun har som head of marketing hos Velliv også stået i spidsen for projekter, der har hjemtaget guld og sølv ved Danish Digital Awards for digital transformation og arbejde med automation samt sølv ved Creative Circle Awards for relanceringen af Vellivs identitet og brand.

– Har i flere år siddet med i juryer ved Danish Digital Award.

– Født og opvokset ved Silkeborg. Bosat i Søborg med sin familie.

”Jeg har siden starten af min karriere været drevet af branchens energi, konstante udvikling og evne til at skabe forretning og magi i det sweetspot, der er mellem business og brugerbehov” siger hun og tilføjer:

”Jeg har altid været dybt fascineret af menneskers adfærd, og hvordan man kan flytte deres holdninger og handlinger. Det er noget, jeg vil bruge i min rolle som direktør i foreningen, hvor vi skal knytte annoncørerne og bureauerne sammen. Det lykkes godt i dag, og det glæder jeg mig til at dyrke endnu mere,” siger Lotte Bork Ferraro.

Hvad er din vision for foreningen?

”Der er lagt en rigtig god strategi for foreningen, som jeg glæder mig til at sætte mit eget præg på. Jeg glæder mig til at komme i gang med arbejdet og sørge for, at medlemmerne får endnu mere værdi ud af foreningens tilbud,” siger hun.

Er der noget, foreningen er særligt god til?

”Set fra min stol er man virkelig dygtig til at engagere gode folk omkring sig og til at bygge bro mellem annoncørerne og bureauerne.”

Er der noget, foreningen skal være bedre til?

”Det ville være uprofessionelt af mig at sige mere om allerede nu, men jeg kan se rigtig mange muligheder, og jeg ser frem til til at undersøge det nærmere sammen med både holdet og foreningens vigtigste samarbejdspartnere. Der er lagt gode spor, som jeg gerne vil bygge videre på.”

Første job som adm. direktør

Med sine egne ord kan Lotte Bork Ferraro ”næsten ikke vente med at komme i gang” med det nye job.

Men selvom det kribler i hende for at træde ind i rollen som adm. direktør, så kommer hun i første omgang til at gøre det med ”begejstring, ydmyghed og nysgerrighed”, siger hun.

”Jeg vil til at starte med komme grundigt ned i, hvordan tingene hænger sammen. Jeg skal forstå, undersøge og åbne hele maskinrummet. Tale med holdet, tale med samarbejdspartnere, forstå 100 procent, hvad vi har på hylderne. Og derfra finde ud af, hvad vi ellers skal bringe i spil, og hvad behovene er i branchen. Og når vi har et fælles udgangspunkt, kan vi sammen afprøve nye veje at gå,” siger hun.

I sit seneste regnskab havde foreningen, efter flere år med overskud, et underskud på lidt over 400.000. Hvad tænker du om den økonomiske forfatning for Dansk Markedsføring – skal skuden vendes?

”Jeg er helt tryg ved økonomien i foreningen. Det virker, som om det er en sundt kørt organisation, og jeg glæder mig til at udforske de videre muligheder endnu mere,” siger hun.

Det bliver første gang i karrieren, at Lotte Bork Ferraro træder op i direktørrollen.

Hun er godt klar over, at der bliver meget at lære i den nye stilling. Men det er også noget af det, der personligt motiverer hende ved jobbet i Dansk Markedsføring.

”Jeg glæder mig enormt meget, fordi jeg altid går efter at udvikle mig personligt. Og så synes jeg, at det er interessant at komme ind og være leder for et hold, hvor jeg har ansvaret for hele værdikæden,” siger hun.

”Jeg er sikker på, at jeg får en stejl læringskurve. Men jeg har et godt hold, som nok skal få mig hurtigt i gang. Det er dygtige mennesker, der har styr på deres ting.”

Foto: Ole Obitsø

Grebet som ung af branchen

Personligt bor Lotte Bork Ferraro med børn og familie i Søborg i København. Hun kommer oprindeligt fra Silkeborg, hvor hendes mor var socialrådgiver, imens hendes far var betjent i Aarhus.

Egentlig havde hun som ung tænkt, at hun skulle vende tilbage til Silkeborg igen, når hun var blevet uddannet i København. Men livet i reklame og marketing har holdt hende fast i et jerngreb, efter hun kom til hovedstaden i sine 20’ere.

”Jeg havde oprindeligt tænkt, at jeg skulle flytte tilbage, men fascinationen af den her branche var bare meget stor meget tidligt for mig. Jeg måtte tage toget herover for at komme til at arbejde med nogle rigtig dygtige mennesker. Og så har jeg været så privilegeret, at det ene spændende job bare har taget det andet,” siger hun.

Hvordan kom du ind i reklame- og marketingbranchen?

”Det er tilbage til min fascination af menneskers behov og adfærd. Og så den magiske fortælling, der ligger i branchen. Jeg søgte som ung ind som trainee på et mediebureau, og her blev jeg meget tidligt optaget af, hvordan man kan bruge data til at forstå menneskers behov og koble det til kommunikation, så du i sidste ende optimerer resultaterne,” siger hun.

Lotte Bork Ferraro startede som mediebureau-trainee i 1997 og arbejdede på bureausiden, indtil hun i 2008 forlod Brandhouse og skiftede til en rolle hos Danske Bank, hvor hun arbejdede med databaseret kommunikation.

Siden da har hun haft forskellige branding- og marketing-roller hos Danica Pension,  Momondo og Nordea Liv & Pension, der for snart seks år siden skiftede navn til Velliv.

”Det var lærerigt at sidde på bureausiden og arbejde med alt fra bleer til medicin. Og jeg har opbygget en værktøjskasse på tværs af discipliner og kategorier, der rummer nogle universelle sandheder om forbrugerne,” siger Lotte Bork Ferraro.

”Men jeg blev sulten på at forstå, hvordan opgaven både starter og ender ude hos kunden. Det har været rigtigt sundt for mig at komme over på kundesiden og få den dybe forretningsforståelse og erfaring med samarbejdet i branchen på begge sider af bordet.”

Netop den erfaring vil hun trække på hos Dansk Markedsføring.

”Det er helt grundlæggende, at jeg har den erfaring fra begge sider. Og de sidste mange år har jeg holdt mig fagligt opdateret på bureausiden, da det ofte er her, der er stor åbenhed om muligheder og udfordringer, som er afgørende for innovation inden for faget,” siger hun.

Ambitiøs leder

Igennem sin karriere har Lotte Bork Ferraro mange års erfaring som leder. Det er hun meget bevidst om, at hun skal trække på, når hun bliver ansvarlig for Dansk Markedsføring.

Hvordan vil du gribe håndteringen af medarbejderne an, når du starter?

”Det vigtigste for mig bliver at lytte til foreningens dygtige medarbejdere. Er der udfordringer? Er der noget, de har behov for hjælp til? Og så skal jeg finde ud af, hvad der motiverer den enkelte. Det er vigtigt for mig at være en leder, som medarbejderne føler, at de kan udvikle sig under i tryghed.”

Hvordan gør du konkret det?

”Ved at alle har en klar retning og rammer, så de ved, hvornår de er en succes – og at man får det at vide, når man er en succes. Succeser skal fejres. Og generelt er det vigtigt, når man skal performe som hold, at man spiller hinanden gode og udnytter hinandens menneskelige og faglige kompetencer.”

Hvordan vil du beskrive dig selv som leder?

”Som inddragende og uddelegerende. Jeg prøver at inspirere folk til at kaste sig ud i mere, end de troede, de kunne, men i trygge rammer. Det er der, man udvikler sig.”

Er der noget, du gerne vil være endnu bedre til?

”Jeg bliver aldrig færdig med min egen lederrejse. Jeg er meget nysgerrig, og jeg har deltaget i forskellige ledelseseksperimenter. Jeg forsøger hele tiden at blive klogere på, hvad der er vigtigt for at trives og for at være motiveret – blandt andet ved løbende at få feedback.”

Lotte Bork Ferraro er også vemodig over at sige farvel til Velliv, hvor hun stod i spidsen for brandet og fik det ud at leve, da det så dagens lys.

”Det har været en unik virksomhed at arbejde i med fantastiske kolleger. Jeg fik lov til at lave nogle stærke, langsigtede strategier og innovation for en organisation, der var frisk på at være med på den rejse. Jeg var bestemt ikke en enmandshær, det kunne kun lykkes takket være mine gode kolleger,” siger hun.

Er der noget, du er nervøs for i forhold til dit nye job?

”Nej. Der er mange ting, der bliver nye for mig, og det er jeg naturligvis ydmyg overfor. Der er nogle opgaver, jeg ikke har stået for før, men der er stærke kompetencer og god energi i foreningen. Det er jeg helt tryg ved,” siger hun.

Foto: Ole Obitsø