Da Agillic gik på børsen i foråret blev million-provenuet bl.a. øremærket international ekspansion, og marketing automation-selskabet fremlagde ambitiøse vækstmål.
Nu er Agillics første halvårsregnskab som børsnoteret landet, og det viser, at MarTech-selskabet er på vej til at indfri forventningerne.
I 1. halvår 2018 steg Agillics omsætning nemlig med 96 pct. fra 9,7 mio. kr. i 1. halvår 2017 til 19 mio. kr. i 1. halvår 2018.
Dermed fastholder Agillic forventningen om at lande en omsætning på mellem 47 mio. kr. og 53 mio. kr. i 2018.
På driften (EBITDA) regner Agillic fortsat med et minus på mellem fem og 10 mio. kr. for året, hvilket skyldes investeringer i bl.a. øget markedsføring og en større salgsstyrke i Norden og Storbritannien.
– Vi opretholder det tempo, vi har lagt for dagen, siden vi blev optaget til handel på First North og har igen leveret på vores guidance. I første halvår leverer vi en omsætningsvækst på 96 pct. i forhold til samme periode sidste år, og det kan vi kun være tilfredse med, lyder det bl.a. fra Jesper Valentin Holm, CEO i Agillic, i en pressemeddelelse.