Nørgård Mikkelsens mediebureau har nu også fået adgang til at sætte annoncer op for kunder hos OpenAI.
Det fortæller Henrik Rewes, direktør i Nørgård Mikkelsens mediebureau, i en mail til Markedsføring.
Da OpenAI i første omgang meldte ud, at man lancerer annoncer i ChatGPT, lød det, at man kunne oprette annoncer i ChatGPT i samarbejde med Publicis, Dentsu, WPP, Omnicom, Havas og Mediaplus.
Men det er ikke det fulde billede af, hvilke bureauer der faktisk har fået bureauadgang hos OpenAI, skriver Henrik Rewes.
Ifølge Markedsførings oplysninger arbejder flere danske bureauer og mediebureauer også på at få bureau-adgang til OpenAI – og forventer at få det i takt med, at platformen bliver mere udbredt.
“Vi har fået adgang nu, og sætter de første indsatser op i dag (tirsdag, red.),” skriver Henrik Rewes.
“OpenAI er ganske anderledes”
Synes I, det har været et problem, at OpenAI har meldt ud, som de har, i forhold til hvilke mediebureauer der kunne hjælpe med annonceringen hos dem – så annoncørerne måske har fået et forkert billede af det?
“Teknisk set er det jo ikke forkert, at Dentsu, Omnicom, Publicis og WPP har fået tidlig adgang til OpenAI’s platform. Jeg tror bare, at det kommer til at lyde mere eksklusivt end det nok er i praksis,” skriver han.
Ifølge Henrik Rewes har man også hos Nørgård Mikkelsen fulgt tæt med i lanceringen af OpenAI – og man er som mediebureau forberedt på, at annoncørerne vil have stor interesse for platformen, skriver han.
“Vi kan helt sikkert hjælpe vores kunder. OpenAI er ganske anderledes sammenlignet med andre digitale annonceringsplatforme. I supplement til de kendte hårde metrikker, kræver OpenAI, at man prompter den kontekst, som ens annoncer skal vises i. Samtidig henter den meget supplerende kontekst-forståelse fra websitet. Optimering kræver ikke kun dataindsigt, men brand-, kontekst- og brugerforståelse på et meget detaljeret niveau,” forklarer Henrik Rewes, som tilføjer:
“Vi er dialog med flere kunder om at teste OpenAI-annoncering i Europa. Særligt dyrere og mere komplekse produkter samt B2B er i fokus fra begyndelsen.”
Særligt interessant for komplekse produkter
Henrik Rewes forklarer, at man ser et oplagt potentiale i at teste annoncering af i ChatGPT, særligt inden for B2B.
Hvordan ser I mulighederne og potentialet i annoncering hos OpenAI?
“Indtil vi får danske tal for betalte AI-ads, har vi kigget på organisk konvertering fra ChatGPT, og det tegner meget lovende. Brugere der besøger danske websites efter at have været i dialog med AI-modeller konverterer ca. dobbelt så godt som paid search. Hvis den effekt kan overføres til paid AI-ads, er der et lovende potentiale. Særligt for brands med lidt mere komplekse produkter og højere lead værdi,” skriver han og tilføjer:
“Vores beregninger viser at, B2B, software, rejser, bolig og bil bør teste platformen med det samme, mens eksempelvis B2C E-commerce får sværere ved at løbe den hjem. For kunder med en relevant profil, anbefaler vi at starte ud med at flytte 5-10 procent af Paid Search og 5-10 procent af paid social til AI-ads.”
Markedsføring følger i de kommende uger løbende op på OpenAI’s udrulning af annoncer i ChatGPT på dansk grund. Har du en idé, et tip eller erfaringer med OpenAI’s nye annoncemulighed, som du gerne vil fortælle om, så send dit tip til chefredaktør Ole Obitsø på oo@markedsforing.dk.