”Med Dataløns nye AI-assistent er det så nemt at lave løn, at selv en kattekilling kan gøre det.”
Sådan lyder voice over’en i en ny kampagnefilm fra Visma Dataløn, mens en kattekilling lader poterne danse over tastaturet.
Men pludselig træder skuespilleren Paprika Steen ind og afbryder optagelserne med et ’hej, prøv lige at stoppe, altså vent lige, altså’. Det bliver for ’cuti-cute’ med killingen. Eller for 90’er-agtigt, siger hun.
Men ender alligevel med at gå med kattekillingen, for ”det er det nemmeste. Det er det vi gør.”
Filmen er en del af et nyt kreativt univers fra Visma Dataløn, udviklet i samarbejde med bureauet s360, som skal fortælle, hvor nemt det er at lave løn med virksomhedens nye AI-optimerede lønsystem.
Men stadig med respekt for de mennesker, der rent faktisk sidder og udfører lønarbejdet. Det skriver bureauet i en mail til Markedsføring.
“Den store udfordring er dog, at det ikke er verdens letteste budskab at formidle. Derfor var det afgørende for os at udvikle et kreativt univers, som øjeblikkeligt fanger opmærksomheden og effektivt formidler vores budskab”, siger Palle Knudsen, der er chief revenue officer i Visma DataLøn.
Artiklen fortsætter under billedet.
En kompleks strategisk balancegang
For s360 var opgaven således at udvikle ét kreativt koncept til flere målgrupper med vidt forskelligt vidensniveau og interesse for produktet.
Dén udfordring krævede, at man søgte en balance, hvor konceptet både kunne fange ejerlederens opmærksomhed – og samtidig respektere og anerkende de fagfolk, der sidder med den professionelle brug af systemet.
Og det er netop for at sikre denne balance, at Paprika Steen træder ind i kampagnen og med sin humoristiske kant reelt afmonterer påstanden om, at en kattekilling – eller en due eller en kamæleon – kan køre løn.
”Vores mål med konceptet er utvetydigt at sætte AI på dagsordenen hos de danske virksomheder. Det gør vi ved bevidst at kombinere det uventede og skæve med et klassisk reklamegreb,” udtaler Peter Ishøy-Rasmussen, der er head of s360 Studio, i mailen og tilføjer:
”Vi ønsker først og fremmest at fange folk i øjeblikket, og ved at bruge kreativitet og AI som selve motoren i fortællingen, skaber vi et rum, hvor vi kan kommunikere komplekse emner på en måde, der bliver siddende hos modtageren.”
Artiklen fortsætter under billedet.
AI gennemsyrer hele kampagnen
s360 Studio oplyser, at man har anvendt AI-værktøjer som Nano Banana 2, VEO og Kling til at producere high-end visuals hurtigere og effektivt – uden de klassiske produktionsomkostninger.
Eksekveringen viser, skriver bureauet, ”hvordan generativ AI i samspil med stærkt kreativt håndværk kan skabe noget markant og originalt, uden behov for tunge VFX-produktioner”.
“Vi bruger vores kreative specialister til at lægge den skæve strategi, og så bruger vi teknologien til at eksekvere assets, der får folk til at stoppe op i deres feed. Det har givet os en langt større kreativ frihed,” lyder det i mailen fra Martin Maaløe, senior creative director hos s360 Studio, der tilføjer:
”AI-værktøjerne har gjort det muligt at folde konceptet mere ambitiøst ud, arbejde med flere karakterer og udforske flere visuelle retninger – uden at gå på kompromis med kvaliteten og konceptet.”
Og hos DataLøn ser Palle Knudsen kampagnen som et vigtigt skridt i en bredere positionering:
“Vores kunder ønsker en oplevelse, hvor kompleksiteten er håndteret for dem. De vil have en enkel og effektiv løsning på overfladen, selv om den i praksis dækker over et komplekst og reguleret område. Ved at turde skille os ud kreativt i fortællingen om, hvor nemt vores system er, positionerer vi os som den mest moderne og brugervenlige platform på markedet.”
Kampagnen er netop gået i luften på tværs af digitale kanaler, sociale medier og TV Play.
Se de tre nye film her.