I stedet for at følge den mere klassiske opskrift for bilreklamer, tog Renault Danmark tidligere i år et anderledes greb i brug ved lanceringen af den nye el-Twingo
I samarbejde med det kreative bureau Leo Copenhagen tog man således udgangspunkt i den første Twingo fra 1992, der i folkemunde blev kaldt ”frøen” på grund af sin grønne farve og ikoniske forlygter.
Konceptet, som fik navnet “What the Frog”, blev foldet ud i en surrealistisk lokal kampagne-eksekvering med blandt andet dansende frøer, influenter og en karavane gennem København.
Og det gav genlyd og opmærksomhed, oplyser Leo Copenhagen, som via mail har delt en række nye effekt-tal for kampagnen med Markedsføring.
Første del af kampagnen bød på en karavane af 10 grønne Twingoer, fyldt med ’frøer’ og influenter, der blev eskorteret gennem Københavns gader af 10 race marchals. Målet var Søpavillonen, hvor Renault samlede presse, influenter og gæster til et stort Twingo-event.
Influenterne dokumenterede evente på sociale medier, og alene den organiske del af kampagnen skabte mere end 1,8 millioner visninger, 2.439.591 videoafspilninger, en reach rate på 116 procent på Reels og næsten 28.000 interaktioner.
Artiklen fortsætter under billedet.
Anden del – en social first-film, udviklet i samarbejde med Badland, som kombinerede optagelser fra København med 3D, VFX og AI, som byggede videre på fortællingen fra gadebilledet – har tilsvarende levereret markante resultater.
Siden lanceringen har filmen opnået mere end 6,1 millioner eksponeringer på tværs af Meta og TikTok.
På Meta har den samtidig skabt næsten 400.000 ThruPlays, svarende til en ThruPlay-rate på omkring 15 procent, mens hook raten på 45 procent ligger markant over benchmark.
Design, der tør skille sig ud
Med den anderledes tilgang ønskede Renault Danmark at skabe en kommunikation, der i højere grad tog fat i personlighed, kultur og genkendelighed – snarere end teknologi, rækkevidde og specifikationer.
“Der har været en tendens til, at både biler og bilkommunikation er blevet mere ens. Men vi oplever, at flere forbrugere igen søger biler med personlighed og karakter,” udtaler Søren Hyltoft, der er head of Communication & Marketing hos Renault Danmark, i mailen og tilføjer:
”Det er præcis det, Twingo repræsenterer. Bilens design tør skille sig ud, og det har vi ønsket at forstærke i kampagnen.”
Artiklen fortsætter under billedet.
Med afsæt i bilens personlighed blev den nye el-Twingo derfor personificeret gennem ’frøer’, der bar specialbyggede masker, inspireret af Twingoens ikoniske front og forlygter. Dermed blev bilens design omsat til et genkendeligt brandelement, der går på tværs af kampagnen.
“Vi tror på, at stærke brands bygges på de ting, mennesker allerede føler, husker og genkender. Frøen er ikke bare en reference til den oprindelige Twingo, men et kulturelt symbol, som mange danskere allerede har et forhold til. Vores opgave har været at genfortolke den for en ny generation,” udtaler Rune Nielsen, der er kreativ direktør på Leo Copenhagen, i mailen.
Han henviser til, at det er blevet nemmere end nogensinde at producere indhold, men langtfra nemmere at skabe opmærksomhed.
”Derfor starter vi med mennesker, kultur og de ting, folk allerede føler noget for. Teknologi og AI hjælper os med at udvikle, personalisere og skalere idéerne, men det er stadig den menneskelige indsigt, der gør dem relevante og i sidste ende skaber stærke resultater,” lyder det fra Rune Nielsen.
Se eller gense et par af filmene fra lanceringen herunder – en kort intro først og efterfølgende film fra lanceringen.