Der er lagt en strategi. Men nu skal der for alvor eksekveres på den.

Sådan lyder udmeldingen fra Dansk Markedsførings nye direktør, Gitte Tvilling, i et interview med mediet Markedsføring.

Den 1. maj overtager hun roret som kaptajn – eller adm. direktør, som det rettelig hedder – i foreningen.

Ifølge hende er der under Lotte Bork Ferraros ledelse blevet lagt en kurs for Dansk Markedsføring, der skal styrke foreningen som fællesskab for alle i Danmark, der arbejder inden for de ”kommercielle” områder. Og det skal der nu rykkes på.

”Vi skal inspirere. Skabe viden, netværk og læring. Og hjælpe medlemmerne med at dygtiggøre sig inden for deres fag og være rustet til at håndtere de krav, faget stiller,” siger hun.

”Vi er og skal være den toneangivende og største medlemsorganisation for alle i branchen, der søger en kilde til inspiration.”

Men det sker ikke blot ved at have en strategi på papiret, slår hun fast.

”Min opgave er at komme i gang med at eksekvere. Jeg kommer med en erfaring som direktør i mindre virksomheder og kender præmissen om at have høje ambitioner, mange kasketter og skal prioritere ressourcerne,” siger Gitte Tvilling.

”Vi skal balancere strategien med en drift, der skal fungere. Eksekvering bliver vores buzzword de næste måneder og det næste års tid. Nu skal vi sætte nogle skibe i søen til gavn for vores medlemmer.”

“Udramatisk skifte”

Gitte Tvilling fortæller, at nuværende direktør Lotte Bork Ferraro selv har valgt at opsige sin stilling.

”Der er tale om et helt udramatisk skifte,” siger Gitte Tvilling, der roser Lotte Bork Ferraro for indsatsen som direktør og for den strategi, hun har lagt sammen med bestyrelsen.

Du har også siddet med i bestyrelsen i Dansk Markedsføring, da man ansatte Lotte Bork Ferraro som direktør. Begik man en fejl ved ansættelsen af Lotte?

”Nogle gange sker der en naturlig udvikling i opgaven. Og i den opgave, man havde forventet. Så jeg har respekt for Lottes beslutning. Hun har siddet med en strategiudvikling, der har rigtig meget potentiale. Men hun ser sig ikke som den rette til at eksekvere videre på den. Men det motiverer mig. Jeg er også strategisk funderet, men det er mindst lige så spændende at rykke på det,” siger Gitte Tvilling.

Ser du det som en fordel, at du har været med til at udvikle den strategi, der er nu, og at du har kendskab til foreningen indefra?

”Ja. Jeg har været med til at støbe fundamentet. Og nu har jeg muligheden for at se, om strategien kan stå distancen, eller om noget skal justeres,” siger Gitte Tvilling.

Opvokset med branchen

Gitte Tvilling har indtil for nylig været adm. direktør for Destination Bornholm. Inden da har hun også været direktør i Landbrugslotteriet, ligesom hun har været head of marketing management hos Tivoli og i en lang årrække bestred ledende marketingroller i Danske Spil. 

Gitte Tvilling har også været på bureausiden hos Scanad og Par no. 1 i Aarhus og TBWA og Young & Rubicam i København.

Hun forklarer, at hun helt fra tiden på Handelshøjskolen i Aarhus har drømt om at arbejde med marketing og reklame.

”Jeg er lillesøster til to brødre, Henrik og Jan Tvilling, der begge er i branchen. Så det har styrket min interesse for faget. Og så har jeg først taget den teoretiske vej på CBS, hvorefter jeg fik et studiejob på et analysebureau og senere kom på et reklamebureau,” siger Gitte Tvilling.

”Jeg er med andre ord født ud af branchen. Og Dansk Markedsføring har været med mig hele vejen fra min tid som studerende. Det var en af mine primære kilder, da jeg skrev hovedopgave på CBS.”

Hvad har det bedste været ved at arbejde i branchen?

”Det er aldrig kedeligt. Og så er der sket en kæmpe udvikling i de år, jeg har arbejdet i den. Det er helt andre opgaver, man sidder med, i forhold til da jeg startede med at arbejde med reklame. Men grundlæggende handler faget stadig om at få et budskab ud over rampen,” siger hun.

Hvilken rolle skal Dansk Markedsføring spille i forhold til branchen nu?

”Vi skal styrke faget markedsførings position som forretningsdisciplin,” siger hun.

Er faget presset i forhold til at spille en central rolle i forretningen?

”Vi har i hvert fald en opgave i forhold til at sikre, at markedsføring er helt med oppe på topniveau, hvor de store beslutninger bliver taget. Det betyder, at marketeers skal kunne tale det sprog, der bliver talt på øverste ledelsesniveau. Og man skal som marketeer sørge for, at de forstår værdien af det, vi bringer til bordet.”

I arbejdstøjet

Lige nu glæder Gitte Tvilling sig til at komme i arbejdstøjet.

Hun skal selvfølgelig sørge for at blive klogere på, hvad branchen egentlig forventer sig af foreningen, siger hun. Hvordan den forbliver relevant. Men hun glæder sig også til at rykke organisationen på de indre linjer.

”Øverst på min agenda er organisationen. Jeg skal have den endnu mere under huden og få et overblik over, hvilke opgaver der skal prioriteres. Og så skal jeg forstå medlemmerne mere i dybden og være nysgerrig på, hvor vi gør det godt, og hvor vi skal blive bedre,” siger hun.

”Dansk Markedsføring er faget og branchens forening. Fra øst til vest. Vi skal favne de discipliner, en moderne marketeer skal kunne. Helt fra da jeg var ung studerende, var foreningen en tro følgesvend. Det er vores eksistensberettigelse, og det skal vi fortsat være de næste mange år.”