Kønsbalancen i reklamefilmbranchen tipper fortsat klart til mændenes side, viser nye tal fra Producentforeningen, der står bag prisen True Awards.

Foreningen har givet Markedsføring indsigt i en optælling af fordelingen på køn blandt de nominerede film ved awardshowet i 2023 (61 film) og 2024 (73 film), og tallene viser en klar kønsmæssig skævvridning – især når det gælder krediterede instruktører, men også for art directors og tekstforfattere.

På instruktørside var således blot tre ud af 38 krediterede instruktører kvinder i 2023, mens det i 2024 så lidt bedre ud: Her var ni ud af 40 krediterede instruktører kvinder.

For art directors og tekstforfattere er andelen af krediterede kvinder blandt de nominerede en smule højere: Mellem knapt 20 og godt 23 procent begge år.

”Der er desværre stadig en stor udfordring med mangel på diversitet i hele film- og tv-branchen, og det er særlig udtalt i reklamebranchen, hvor vores seneste tal fra 2022 viser, at kun 27 procent af de fastansatte i reklamebranchen er kvinder mod 46 procent på hele det danske arbejdsmarked,” skriver festivaldirektør ved True Awards, Mette Sig, i en mail med Markedsføring.

" Kampagner og film, der kun spejler en del af befolkningen, mister jo relevans, og det starter bag kameraet.
Mette Sig, festivaldirektør for True Awards

Hun kalder det “et problem for reklamefilmbranchen, hvis den ikke udvikler sig og bliver mere mangfoldig”.

”For publikum er mangfoldigt. Kampagner og film, der kun spejler en del af befolkningen, mister jo relevans, og det starter bag kameraet. Når instruktører og fotografer med forskellig baggrund skaber film, rammer man bredere og taler mere autentisk til flere målgrupper.”

Flere kvindelige producere

Mens der altså er meget få nominerede kvindelige instruktører, og relativt få nominerede kvindelige tekstforfattere og art directors, så er balancen anderledes, når det gælder producere, viser Producentforeningens tal.

Her var 52 procent af de nominerede producere kvinder i 2023, men godt 58 procent af de nominerede i 2024 var kvinder.

Og spørger man Sara Samsøe, der er executive producer og head of production på produktionsselskabet New Land, hvad hun tænker om det billede, vil hun ikke kalde det et ’decideret problem’.

”Det er mere noget, der skal sættes lys på og italesættes, så vi sammen kan ændre det, og så det i sidste ende forhåbentligt ikke skal munde ud i en større samtale. Det burde bare være en naturlig del af vores branche, at mænd og kvinder er ligestillet,” skriver hun i en mail til Markedsføring og tilføjer:

Udvalgte tal fra True Awards-nomineringerne i 2023 og 2024

2023 – 61 film

  • Instruktører: 7,32 procent kvinder – 92,7 procent mænd
  • Tekstforfattere: 23,1 procent kvinder – 76,9 procent mænd
  • Art directors: 22,6 procent kvinder – 77,4 procent mænd
  • Producere: 52 procent kvinder – 48 procent mænd

2024 – 73 film

  • Instruktører: 18,4 procent kvinder – 81,6 procent mænd
  • Tekstforfattere: 19,2 procent kvinder – 80,8 procent mænd
  • Art directors: 23,5 procent kvinder – 76,5 procent mænd
  • Producere: 58,1 procent kvinder – 41,9 procent mænd

Kilde: Producentforeningen

”Se på, hvor smukt det er, at Chaga Signe Bruun og Naghmeh Pour underviser på Reklamelinjen. To kvindelige ledere, som er med til at inspirere andre kvinder — det er et mega godt eksempel og noget, som helt klart er med til at opfordre til, at flere kvinder søger ind på skolen.”

Hvad tror du, årsagen er til, at tallene er, som de er?

”Der er jo en overvægt af mandlige instruktører i branchen, og det er jo en naturlig årsag til, at mænd generelt får flere jobs end kvinder og dermed større chancer for at blive nomineret. Det er der i princippet jo intet i vejen med,” lyder det fra Sara Samsøe, der tilføjer:

”Jeg ved, at bureauerne og kunderne er opmærksomme på, at de kvindelige instruktører kommer frem og også er med om buddet, så det er jo bare noget, vi alle skal have øje for og blive ved med at kæmpe for. Herhjemme såvel som i udlandet.”

Har en forpligtelse

Både Mette Sig og Sara Samsøe mener, at der på jury- og awardniveau kan gøres noget for at forbedre kønsbalancen i branchen.

”Når en reklamefilmpris hylder “det bedste” i branchen, bør den også afspejle branchens fulde talentmasse – ikke kun en snæver del. Ellers mister prisen legitimitet,” skriver Mette Sig og tilføjer:

”Vi er derfor meget optagede af, at filmindstillingerne til True Award gerne skal kaste lys på alle talenter uanset deres køn, alder, etnicitet og bopæl, så de kan få så meget anerkendelse og opmærksomhed som muligt. Og det starter ude i branchen, der skal tage et medansvar og kigge efter de diverse talenter, når de indsender deres film.”

Sara Samsøe fastslår, at håndværket er det vigtigste, og at det i sidste ende er den kreative idé, der skal ’awardes og hyldes’. Men.

" Når man har bedømt alt arbejde, som er indsendt, så kan man jo sammen som jury kigge ind i diversitet og kønsfordeling og spørge sig selv, om det føles godt
Sara Samsøe, executive producer og head of production, New Land

”Som jurymedlem, og generelt i vores branche, har vi alle en forpligtelse til ikke at være biased. Det er et ansvar, vi alle har. Så som jurymedlem kan man helt klart tænke mere over kønsfordelingen, når man bedømmer et stykke arbejde. Og når man har bedømt alt arbejde, som er indsendt, så kan man jo sammen som jury kigge ind i diversitet og kønsfordeling og spørge sig selv, om det føles godt,” skriver hun og tilføjer: 

”I sidste ende drejer det sig om den bedste film og det bedste håndværk, og det skal jo ikke som sådan omhandle kønnet på den måde. Men det er helt klart værd at tænke over og sammen vurdere og italesætte, hvis der er mangel på kvindelige instruktører i bunken.”

Gør noget hver dag

Mette Sig mener, at en større diversitet også er vigtig i forhold til signalværdien.

”Hvis det lykkes at skabe større diversitet i de indsendte film til True Award – og flere nomineres og vinder priser – ja, så sender det et signal om, at fremtidens reklamefilm er for alle. Det tiltrækker nye talenter til branchen, styrker dens samlede bæredygtighed og konkurrenceevne internationalt,” skriver hun.

Mette Sig peger på, at mange internationale reklame- og filmpriser allerede har fokus på diversitet. 

”Og hvis Danmark skal stå stærkt i internationale konkurrencer, er det vigtigt at vise, at den danske branche tager diversitet alvorligt,” skriver hun og tilføjer:

”Vi opfordrer derfor branchen til at være ekstra opmærksom på diversitet, når de sender deres indstillinger ind til os, så de dygtige branchefolk i juryerne har så bredt et beslutningsgrundlag som muligt, når de skal udvælge vinderne.”

Hos New Land gør man ifølge Sara Samsøe allerede meget for at balancere tingene i forhold til kønsfordelingen på opgaverne.

”Vi gør noget hver dag. Når vi får et projekt ind, hvor der bliver spurgt på en specifik (mandlig) instruktør som f.eks. ikke kan pga. travlhed, så præsenterer vi nye bud. Selvfølgelig bud, som passer bedst til oplægget, men endnu vigtigere, at der altid er en kvindelig instruktør iblandt buddene, så bureauerne og kunderne er med på rejsen om kønsfordeling på de forskellige jobs,” skriver hun og tilføjer:

”Og når vi indsender film til award shows, både i Danmark og udlandet, så tænker vi også meget over kønsfordelingen. Generelt opfordrer vi alle kvinder til at drømme mere og større — det er så dejligt at se og høre, når kvinder drømmer om positioner i lederstillinger eller drømmer om en funktion, som er underrepræsenteret af kvinder.”

Producentforeningen udgav sidste år en guide med tal for diversitet og inklusion for branchen. Den kan hentes her.