Investering i tunge kreative kompetencer har kostet Pong på bundlinjen i 2022, men samlet set kommer bureauet fint ud af året.

Det kreative bureau leverer i sit tredje regnskabsår en toplinjevækst på 10 procent og et driftsresultat på 3,1 millioner kroner. Året før lød driften på 4,1 millioner kroner.

”Det var tydeligt for os at mærke i løbet af 2022, at vi havde et stærkt momentum. Så vi valgte at investere i flere tunge kreative kompetencer, for at sikre, at vi kunne imødekomme efterspørgslen,” lyder det fra CEO Mette Hørdum i en mail til Markedsføring, og tilføjer:

”Det har kostet os lidt på bundlinjen, men sikret at vi kan levere løsninger af høj kvalitet. Det nyder vi godt af her i starten af 2023, hvor efterspørgslen fortsætter.”

Og som Mette Hørdum påpeger, så er bundlinjen rigtig nok faldet. Men.

”Når man ser på hvor mange vi er om resultatet, og hvor hurtigt vi er kommet her til, er vi mere end godt tilfredse.”

MyImage-resultater har gjort en forskel

Mette Hørdum understreger, at bureauets strategi fortsat holder.

”Strategien om at være et seniordrevet bureau med fokus på et tæt og ukompliceret samarbejde – og kernekompetencer inden for strategi og kreativitet – er stadig helt klar,” skriver hun og uddyber:

Nøgletal – Pong 2022

Tal i millioner kroner, tal for 2021 i parentes

Bruttofortjeneste:               9,1 (8,3)
Driftsresultat:                      3,1 (4,1)
Årets resultat:                     2,4 (3,2)

Kilde: Pong/cvr.dk

”Det er netop er dette, vores kunder og samarbejdspartnere siger, de er begejstrede for. Og vi kan også se, at vores processer og det tætte samarbejde skaber gode løsninger og højere effektivitet.”

Pong har gennem 2022 blandt meget andet gjort sig bemærket med en vaccinekampagne for Sundhedsstyrelsen og en alternativ cykel-kampagne for Rådet for Sikker Trafik

Og så har bureauets resultater i MyImage Bureau 2022 og 2023 gjort en forskel, mener Mette Hørdum.

”Vi har mærket, at vores stærke resultater i de to års analyser har været med til at sætte os på radaren i endnu højere grad. Og selvfølgeligt er vi meget stolte af at være i Top10 på den samlede bureauliste – kun tre år gamle. Og samtidig score højt på ’kreativt stærke’, ’mest tilfredse kunder’ og ’fleksible og agile’.”