D&AD har offentliggjort shortlister for de første 15 kategorier: Craft-kategorierne og den særlige start up-kategori, Side Hustle.
Og det er gode nyheder for blandt andre produktionsselskabet New Land, der er shortlistet tre gange.
To gange for sidste års meget omtalte SAS-film, What is Truly Scandinavian, som & Co. var det kreative bureau bag, og hvor New Land er nomineret for sit arbejde med SAS-filmen i kategorierne Casting og Editing.
Produktionsselskabet er desuden nomineret i kategorien Sound Design & Use of Music/Adapted Music for en Levi’s kampagne med en af Indiens største Bollywood-stjerner.
Den fjerde danske nominering går til Hans Høite Augustenborg, Art Director hos Uncle Grey, shortlistet i Side Hustle-kategorien for projektet Promote Your Local.
New Land kan mere
New Land kan i øvrigt også glæde sig over flere nomineringer.
Den svenske del af produktionsselskabet er nomineret fem gange for Volvo Cars-arbejde – skabt i samarbejde med Forsman & Bodenfors.
Det drejer sig om filmen The Parents, der har tre nomineringer i kategorierne Cinematography, Direction og Editing.
Og om filmen A Million More – instrueret af danske Lærke Herthoni – der har to nomineringer i kategorierne Casting og Editing.
Hertil kommer en nominering for Hjärtbarnsfonden for Dante’s Heartbeats.
Endelig er produktionsselskabets UK-afdeling (via bureauet 72andSunny Amsterdam) nomineret for Coca-Colas Open Like Never Before.
Dermed kan New Land-folkene glæde sig over indtil videre 10 nomineringer på tværs af lande.
D&AD offentliggør de sidste shortlister 18. maj, og selve prisuddelingen foregår online over to dage, 26. og 27. maj.
Showet kan til den tid følges på D&AD’s hjemmeside.