Svaneke Bryghus har brygget specialøl på Bornholm siden påsken i 2000, og nu tager bryggeriet ”et bevidst opgør med et ølmarked, der konstant jager trends og nye lanceringer”.
Det sker med ny visuel identitet og ny brandposition, oplyser bureauet Signifly, der står bag den nye visuelle identitet, i en mail til Markedsføring.
Det bornholmske bryggeri inviterer til at sænke farten med deres nye position, design og tagline: ’Nydes i nuet’ – hvor man gerne vil differentiere sig fra et ølmarked, hvor mange ”konkurrerer på den næste trend, nyeste smag eller mest iøjnefaldende dåse”.
“Vi behøver ikke opfinde en fortælling, den udleves allerede på øen,” lyder det i mailen fra Malthe Mogensen, salgs- og marketingchef hos Svaneke Bryghus, der tilføjer:
“Vi brygger langsomt, lokalt og økologisk. Vi brygger specialøl på Solskin. ’Nydes i nuet’ er ikke en kampagne. Det er den måde, vi altid har brygget på, nu sætter vi bare ord og form på det.”
Bryghuset har ifølge salgs- og marketingchefen gennemgået hele forretningen – fra strategi og design til sortiment, der er blevet saneret, så det passer bedre til produktionen.
Den nye visuelle identitet er udviklet af Signifly, som har arbejdet med at forfine og udvide bryggeriets designelementer frem for at skrotte det hele og starte forfra.
Svaneke Bryghus’ svanesymbol og logo er velkendte blandt bryggeriets loyale kundebase, og det har været afgørende at styrke de eksisterende memory structures snarere end at starte forfra, lyder det fra bureauet.
Logoet er således blevet skærpet ”med bløde, svaneinspirerede linjer kombineret med skarpe vinkler, der afspejler Bornholms rå kystlandskab”.
Artiklen fortsætter under billedet.
Farvepaletten er bygget op omkring farverne grøn og guld, og hver øl i sortimentet har fået sin egen illustration inspireret af øens natur — bølger, klipper og solnedgange.
“Svaneke har en loyal fanskare og årtiers brand equity. Det ville være uklogt at smide væk,” siger Mathilde Ive, der er managing director hos Signifly.
Den nye visuelle identitet er ved at rulle ud i supermarkeder, butikker og online.
Se en lille filmfortolkning af den nye tagline her.