I dag er det FN’s Internationale dag for kreativitet og innovation, og ifølge Dorte Nielsen, formand for Creative Circle, er det grunden til, at årets shortlister til Young Creative Circle Award 2022 (YCCA) bliver frigivet netop i dag.
I år har ungdoms-awarden, for kreative studerende og bureaufolk under 30 år, fået indsendt 188 arbejder fra 92 teams bestående af i alt 184 talenter.
Af de 188 indsendte arbejder er 29 udvalgt til at dyste om årets YCCA-priser, derfor er året hitrate på 15,4 procent, hvilket er et fald på ca. 6 procent fra sidste år.
Dorte Nielsen hæfter sig dog i højere grad ved, at antallet af indsendelser i forhold til sidste år er steget med 24 arbejder. Derudover noterer CCA-formanden sig, at en større del af indsendelser end tidligere år er fra unge der arbejder på bureau, hvilket også viser sig også ved, at kun 8 af de 29 shortlistede teams er studerende.
Dette mønster, mener Dorte Nielsen, kan tilskrives en overdosis online-undervisning hos de studerende, afledt af corona.
”Det sidste år har været et vildt hård år for unge mennesker. Og jeg har fået feedback for flere skoler og uddannelser, at de simpelthen ikke kunne ikke rumme mere online-arbejde i år – og derfor har en online konkurrence simpelthen været svært at overskue, hvor det har været lettere for bureaufolk, der hurtigere var kommet tilbage til en normal dagligdag,” siger hun.
Et ’ballsy’ brief
Det er i de fire kategorier print, digital, design og film at de 29 shorlistede teams dyster. En håndfuld af de 29 teams har shortlistede arbejder i flere kategorier, men fælles for dem alle er, at de har brugt kreativitet til at besvare året brief, som var fra organisationen Hands in Your Pants, der bekæmper testikelkræft.
Omkring 300 danske mænd får hvert år konstateret testikelkræft, og Udfordringen i årets brief lød, at få danske mænd mellem 18-35 år til at tjekke sig selv for testikelkræft minimum en gang om måneden.
Se alle navnene på alle de kreative løsninger, som juryen fandt bedst knækkede kugle-koden i den samlede shortliste-liste sidst i artiklen.
Cannes igen-igen
Årets vindere, der bliver kåret den 10. juni til CCA-Awards, og udvalgte shortlistede får som sædvane lov til at repræsentere Danmark i forskellige internationale konkurrence-sammenhænge såsom Eurobest og ikke mindst Cannes Young Lions Competition – sidstnævnte dog først til næste år.
De fire teams, der er udvalgt til at konkurrere for Danmark til Young Lions i år, er nemlig allerede udvalgt, og det bliver de teams, der også dystede online sidste år.
I film-kategorien er det Christian Skjøtt (Nord DDB), der netop har vundet filmkonkurrencen Our Sustainable Future for anden gang i rap, samt Sebastian Østgaard (Hjaltelin).
I Advertising Print bliver det Pernille Reichstein (Seligemig) og Nanna Gjerstrup (Hjaltelin), der sidste år havde hele seks shorlister til YCCA.
Cecilie Jelstrup (Uncle Grey) og Marie Frederiksen (Freelance) dyster i digital, og i Digital er gengangerne Jonas Hjort og Marcus Mahecha – begge Kontrapunkt.
Her er de shortlistede til YCCA
Advertising (93 indsendelser – 7 shortlister)
Opskriften på sunde boller
Julie Tjørnelund & Cecilie Stjernholm Nielsen
Stick to Good Habits
Simon Fabricius Bigaard & Nicoline Grace Paulsen
Defend your team
Sally Trier & Mette Hau Larsen
It takes balls
Augusta Bondo & William Andresen
Friska Bollar
Kristoffer Rafn & Maria Rommel
Sidst på måneden
William Steen Lindhardt Thomsen & Isa Bella Madelena Normark
The Perfect Excuse
Kristoffer Rafn & Maria Rommel
Design (26 indsendelser – 9 shortlister)
It’s time to check your balls
Alberte Cecilie Pedersen & Pauline Andersen
YOUR PRECIOUS
Lasse Skovmans & Clara Tvilling Vinther
CHECK YOUR BALLS
Lasse Skovmans & Clara Tvilling Vinther
Hands on
Daniel Lindholt & Mathilde Juul Damkjer
Check. Roll. Familiarize. Repeat
Philippe Kofod & Jonas Baun Andersen
Love your balls
Daniel Lindholt & Mathilde Juul Damkjer
Vær en kammerat
Jacob Tejlmand & Laurits Nim
In the restroom
Sally Trier & Mette Hau Larsen
It takes balls
Jonas Hjort & Laurits Hanak
Digital (47 indsendelser – 7 shortlister)
Beskyt Boldene
Christian Sevel & Veronica Sascha
Tjek din pung
Julie Tjørnelund & Cecilie Stjernholm Nielsen
Basic Guidelines
Mathias Guldberg Juel & Oliver Strzelbicki
Hands On
Javier Barral & Magnus Grønnebæk
Love your balls
William Ditlev Barfoed & Lise Charlotte Lehwald
“Check yourself” anmodningen
Jeff Kristiansen & Mads Jørgensen
VAR CHECK
Josephine Von Lowzow & Gustav Krarup
Film (22 insendelser – 6 shortlister)
Indkøb
Simon Fabricius Bigaard & Nicoline Grace Paulsen
It’s probably nuts
Mikkel Hjort-Pedersen & Asta Olivia Hallum
The timing may be nuts
Mikkel Hjort-Pedersen & Asta Olivia Hallum
Balls, balls, balls
Kristoffer Telling Foged & Niklas Bo Markussen
Nu hvor du alligevel er dernede
Louise Kjær Hestbjerg Østervemb & William Dinesen
Tjek klokkerne
Magnus Adrian Rosleff & Tonja Birkebæk Jensen