Der er fortsat godt gang i butikken hos e-commerce-bureauet Vertica.

Det viser tallene i bureauets seneste årsregnskab, der dækker perioden 1. oktober 2024 til 30. september 2025.

Vertica kom således ud af perioden med en bruttofortjeneste på 126 millioner kroner mod 119 året før og et resultat før skat på 12,1 millioner kroner mod 11,3 million kroner året før.

Årets resultat lander på 9,4 millioner kroner mod 8,7 millioner året før, og dermed holder bureauet sit momentum med stabile overskud og vækst over en årrække.

De seneste fem regnskabsår har Vertica dermed leveret årlige overskud i niveauet 8-11 millioner kroner, samtidig med at bruttofortjenesten i perioden er vokset fra knap 86 millioner kroner til godt 126 millioner kroner.

På medarbejderside er antallet af kolleger i perioden voksen fra 110 til 150+.

Og ifølge partner Roar Nissen gør en en skarp profil og stærk kultur en afgørende forskel.

”Vi har en styrkeposition inden for e-commerce og et miljø med reelt ansvar, høj tillid og langsigtet tænkning. Det kan kunderne mærke,” udtaler han i en pressemeddelelse om årets resultat. 

Usædvanlig høj anciennitet 

Fra begyndelsen har Vertica været bygget ”fladt” med selvledende kundeteams og reelt mandat tæt på opgaven. 

Medbestemmelse er således ikke et personalegode, men et strukturelt princip, fastslår Roar Nissen:

”Hos os er der ingen skarp topstyring og hård performance-kultur. I stedet er ansvar og beslutningskraft placeret hos dem med den faglige indsigt. Og når vores kolleger får reel indflydelse, vokser både ejerskab og kvalitet,” siger han og peger på, at netop den model har skabt en organisation med usædvanlig høj anciennitet. 

Mange medarbejdere har således arbejdet både 10+ og 20+ år i virksomheden. 

Det betyder, at kunderne arbejder med stabile teams, der kender deres platforme, deres data og deres forretningslogik i dybden, og ifølge Roar Nissen er netop den kontinuitet forudsætningen for at skabe reel værdi:

Om Vertica

  • Vertica blev stiftet i oktober 2001
  • Bureauet beskæftiger i dag godt 150 medarbejdere i København og Aarhus
  • Ved MyImage Bureau 2026 rykkede Vertica frem fra nummer 5 til nummer 2 i den samlede ranking af de digitale bureauer, og scorede samtidig topkarakter i kategorierne ”forretningsforståelse”, ”digitale kompetencer” og “gode til at skabe resultater”.

”Man kan godt optimere på hastighed, men reel forretningsværdi opstår først, når man forstår kundens forretning i detaljen. Der findes ingen genvej til faglig tyngde. Den opstår af gentagelser, fejl, justeringer og tid,” siger han.

Den struktur gør også bureauet mere robust i et marked, hvor mange kæmper med både rentabilitet og medarbejderudskiftning, mener han.

”Man kan godt tjene hurtige penge med masser af junior-profiler og høj udskiftning hvert år, især i opgangstider. Det er sværere at skabe dokumenteret forretningsværdi over tid. Det sidste er det, vi lever af,” lyder det fra Roar Nissen.

Partnerkredsen i Vertica forventer for det indeværende år en omsætningsvækst på 5–10 procent og et resultat før skat på 10–15 millioner kroner.