Efter europæisk pitch er det norske brand Stokke, der laver børnemøbler, blevet kunde hos mediebureauet Carat i Danmark.
Dermed kommer Carat Danmark til at stå for medie-indsatsen for Stokke i 15 europæiske markeder, oplyser Carat i en pressemeddelelse.
”Vi er enormt glade for, at Stokke har valgt os som deres fremtidige samarbejdspartner,” lyder det i pressemeddelelsen fra Kristian Koch, der er Managing Director hos Dentsu København – Carat er en del af Dentsu i Danmark.
”Vi har over årene opbygget en solid model for at hjælpe internationale kunder med at skalere deres medieindsatser på tværs af markeder, og jeg er selvfølgelig stolt over, at vi har en model, der er konkurrencedygtig med de udenlandske bureauer, der har været en del af udbuddet,” lyder det videre fra Kristian Koch.
Hos Stokke er man også godt tilfredse med at have valgt Carat Danmark som mediebureau.
”Vi har brug for en stærk mediepartner, som både kan sikre den rigtige mediestrategi og effektivitet og dertil have øje på, hvad der sker i fremtiden for at sikre, at vi konstant tilpasser os virkeligheden; både i forhold til vores kunders adfærd samt makrotrends. Vi ser Carat som en mediepartner, der kan tage ikke kun marketingafdelingen, men hele virksomheden med på rejsen,” lyder det fra Helene Abel Hansen, der er CMO hos Stokke.