Outdoor-bureauet Clear Channel har accepteret at betale en bøde på seks millioner kroner for ulovligt at koordinere outdoor-rabatter med konkurrenten AFA JCDecaux. Det skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.
“Koordinering af rabatter er skadeligt. I sagen har den ulovlige adfærd stået på i mange år, og det kan have skadet de annoncører, som købte reklameplads i outdoor-medier gennem Clear Channel Danmark eller konkurrenten, som priserne var koordineret med,” lyder det i pressemeddelelsen fra Tine Rønde, vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
Markedsføring har tidligere omtalt sagen om koordinering af priser, der går helt tilbage til 2008. Det var i 2018, at Konkurrencerådet afgjorde, at Clear Channel og AFA JCDecaux ulovligt havde priskoordineret.
Den dom blev siden stadfæstet ved en ankesag af Sø- og Handelsretten i 2021. Og i 2023 satte Landsretten punktum i sagen og kendte parterne skyldige.
Dengang lød det fra både Clear Channel og AFA JCDecaux, at man var stærkt uenige i dommen. Nu har Clear Channel dog erkendt lovovertrædelsen med accepten af bøden