”Eva Solo har brug for at nå bredere ud end bare til toppen af Google-siden.”
Vurderingen kommer fra Jacob Mohr Hansen Marketing Manager hos design-virksomheden Eva Solo.
Den familieejede designvirksomhed er lige nu aktuel med en kampagne for en nyhed fra Eva Trio-brandet, og det er samtidig startskuddet til en ny tilgang til marketing i virksomheden.
“Vi har haft en lang række år, hvor størstedelen af budgettet gik til performance marketing. Især under corona blev pengene naturligt kanaliseret i den retning,” skriver Jacob Mohr Hansen i en mail til Markedsføring.
Men nu kommer Eva Solo nye boller på suppen og allokerer flere ressourcer til brandkommunikation.
”Vores produkter er ikke kun smukke at se på, de har også alle en indbygget innovativ funktion. Og dét kræver, at vi kommunikerer det til forbrugeren på en spændende og interessant måde,” lyder det fra Jacob Mohr Hansen.
Kræver budget at gå på TV
Det er reklamebureauet Wire Agency, der har skabt den aktuelle kampagne for den nye Eva Trio-pande.
Og her har udfordringen ifølge Strategic Director Jakob Rossing været ”at formidle de nye funktioner, samtidig med at kampagnen skal løfte brandets image”.
Hertil kommer, at bureauet har skullet håndtere et brand med mange år på bagen.
”Vi har været meget opmærksomme på brandets arv. De fleste forbrugere har et forhold til Eva Trio. Der står jo et Eva Trio-produkt i stort set alle danske køkkener,” skriver Jakob Rossing på mailen.
" Der er tale om en markant forøgelse af budgettet sammenlignet med de tidligere år.Jacob Mohr Hansen, Marketing Manager, Eva Solo
Jacob Mohr Hansen fra Eva Solo ønsker af konkurrencemæssige hensyn ikke at afsløre kampagnebudgettet, og heller ikke virksomhedens samlede marketingbudget. Men:
”Der er tale om en markant forøgelse af budgettet sammenlignet med de tidligere år,” skriver han og uddyber:
”Også budgettet for den aktuelle kampagne er markant. Det kræver det jo at gå på TV, samtidig med at vi lancerer Eva Trio Multi Mosaic på mange markeder samtidigt.”
Begynder at måle på brandet nu
Kampagnen kører på fem sprog og inkluderer ud over TVC blandt andet paid social på Facebook, Instagram, YouTube, videobannere og print i en række boligmagasiner.
På SoMe samarbejdes med flere kendte influenter: Emma Martiny, Astrid Olsen, Mia Emilie Persson og Madmusen.
Hvad er jeres vigtigste KPI’er?
”Kampagnen skal styrke vores brand, men også levere på salg. Så vi tracker løbende på salg ud af butikkerne samt vores eget online-salg. Herudover tracker vi på de mere gængse KPI’er som konverteringer, besøgende på hjemmeside osv,” skriver Jacob Mohr Hansen.
Han tilføjer, at man som konsekvens af den nye tilgang også kigger ind i målinger af brandopfattelsen, men det er nyt og ikke noget, man tidligere har gjort konsekvent.
Se den nye TVC fra Eva Solo herunder.
Wire Production har stået for filmoptagelserne og fotograf Stine Christiansen for stills. Medieindsatsen for kampagnen håndteres via bureauet SkruOp.