Den italienske kaffeproducent Lavazza udvider og forlænger deres samarbejde med F.C. København.

Hvor de i en kortere årrække har været kaffepartner for fodboldklubbens herrehold, bliver de det nu også for de nyopstartede løvinder. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

Den nye aftale lander samtidig med en forlængelse af Lavazzas partnerskab med herreholdet. Aftalerne løber frem til 2028.

”Lavazza har været en fantastisk partner for F.C. København siden 2020, og vi er glade for at udvide vores samarbejde og samtidig byde dem velkommen som partner for kvindeholdet. Vi er stolte over, at endnu et stort internationalt brand ser potentialet i kvindefodbolden og bakker op om vores arbejde med at skabe et stærkt og konkurrencedygtigt fodboldhold for kvinder – og samtidig inspirere endnu flere piger og kvinder til at træde ind i fodbolden,” skriver Mikkel Grove Lindsted, kommerciel direktør i F.C. København, i meddelelsen.

Kvindeholdet havde onsdag den 14. august sin debutkamp i Gjensidige Kvindepokalen, hvor man vandt 7-1 over Svogerslev BK.