En foreløbig opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at hver 15. senior-medlem i A-kassen for Journalistik, Kommunikation og Sprog (AJKS) var ledige i februar i år.

Det er dobbelt så mange som på samfundsplan generelt, hvor kun én ud af 30, der er +60 år, er ledig.

“Hvis man bliver ledig som +55-årig, så opleves det sværere at komme tilbage på arbejdsmarkedet. Det tager simpelthen længere tid – men det lykkes som regel,” siger Linda Garlov til Erhvervsplus.

For at dæmme for seniorledighed træder der en nye regel om, at arbejdsgivere ikke må spørge til ansøgerens alder, i kraft 1. juli i år.

Linda Garlov mener dog, at den nye regel vil have en begrænset effekt, fordi man via ansøgeres CV ofte kan afkode deres alder.

Et plus ved den nye regel er dog, ifølge Linda Garlov, at den kan dæmme op for at. seniorer bliver frasorteret på grund af deres alder på forhånd i automatiserede processer.