Toyota vil gerne sælge flere gaffeltrucks og samarbejde med flere virksomheder om logistik. Gaffeltrucks og logistik, spørger du nu. Laver Toyota ikke biler?
Jo, det gør de. Men Toyota Material Handling, som er et søsterselskab til Toyota Motor Corporation, har et andet fokus. De sælger blandt andet gaffeltrucks lavet af Toyota og teknologi, der understøtte logistik og automatisering for virksomheder, blandt andet automatiserede reolsystemer.
I forhold til sidstnævnte skruer Toyota nu op for brandingen med en ny casefilm lavet af det lille danske konsulentbureau Brems & Co. Casen viser, hvordan Toyota Material Handling Danmark, kort og godt, arbejder sammen med sine kunder.
“I sidste ende handler det ikke om teknik, men om mennesker, der samarbejder for at gøre en større forskel. Det er præcis den fortælling, vi ønskede at folde ud – og Brems & Co. har ramt tonen helt rigtigt,” siger Martin Boye Jørgensen, head of marketing i Toyota Material Handling Danmark, i en pressemeddelelse om filmen.
I filmen er der blandt andet fokus på, hvordan Toyota hjælper virksomheden Freebee med at skabe et mere sikkert arbejdsmiljø.
Hos Brems & Co. er man glade for samarbejdet med Toyota, som har kørt i flere år nu.
“Det er en stor fornøjelse at blive inviteret med ind, når en global virksomhed som Toyota vil redefinere, hvordan de fortæller deres historier. De har modet til at prioritere det menneskelige endnu mere, og det er præcis dér, vi som bureau kan gøre en forskel,” siger Martin Brems, chief strategy officer hos Brems & Co.
Du kan se casefilmen her:
Præciseret 09/09 kl 09.00. Tidligere fremgik det, at Toyota Material Handling er et underben til Toyota-brandet. Det er et nu præciseret til et søsterselskab til Toyota Motor Corporation.