OPDATERET: Russiske Gazprom har formentlig betalt betydelige summer for at have deres logo på brystet af fodboldspillerne på det tyske Bundesliga-hold FC Schalke 04.

Men på grund af begivenhederne i Ukraine har det tyske medie Bild besluttet sig for, at det russiske logo ikke må kunne ses – hverken på mediets hjemmeside eller i aviserne, oplyser Bild selv.

Beslutningen følges af en meget kritisk kommentar fra mediets sportsredaktør, Walter Straten, som mener, at Gazprom-logoet intet har at gøre i mediets spalter, så længe Rusland er i Ukraine.

“Når Putin invaderer nabolandet og nægter det enhver ret til at eksistere, krydses alle grænser,” skriver han.

Sportsredaktøren raser i sin kommentar blandt andet over, at man på TV skal være vidne til at ”se på Gazproms reklamer til Champions League-hymnen, mens Putins tropper invaderer Ukraine”.

Den russiske energigigant har været sponsor for UEFA siden 2012.

Og så skal man ovenikøbet ”se frem til Champions League-finalen den 28. maj i Sankt Petersborg. I Gazprom Arena, ikke langt fra det 462 meter høje firmahovedkvarter,” skriver Walter Straten.

”Schalke og UEFA forsøger at vride sig ud af problemstilingen ud fra devisen: ’Vi har intet med Putins politik at gøre’,” lyder det fra redaktøren, der slutter sit opråb:

”BILD sætter en stopper for Putins trøjereklamer indtil videre! Vi erstatter logoet i avisen og på internettet med kravet: Frihed for Ukraine!”

Opdateret mandag klokken 10.05: Torsdag den 24. februar meldte Schalke 04 selv ud på Twitter, at man har valgt at fjerne Gazprom-logoet fra holdets trøjer. Ifølge bold.dk er aftalen “små 70 millioner kroner værd om året” og løber til 2025.