Hvad skal vi se i aften? Hvad skal jeg tage på? Hvad skal vi have at spise? 

Hverdagens mange små beslutninger udvikler sig ind imellem til rene hovedbrud – og det er præcis det, instruktør Jesse James McElroy, det danske produktionsselskab New Land og reklamebureauet Marcel i Paris har taget udgangspunkt i med en ny kampagne for Carlsbergs franske alkoholfri brand Tourtel Twist.

Under sloganet “There’s everything in Tourtel Twist” præsenterer kampagnen ’en hydra’ — en mangehovedet figur, som en metafor for de mange valg, der skal træffes i hverdagen.

Og selve kampagnefilmen, der også bærer titlen ”The Hydra”, går lige nu sin gang ud over alverdens medier, og den er senest kåret som Ad of the Week på branchemediet Shots. 

Instruktørens egen Instagram-post med Behind The Scenes-filmen har desuden fået over 16.000 likes, hvilket ifølge produktionsselskabet er ’ret usædvanligt’.

Og det er pointen med at vælge at lave det hele fra bunden og ikke bruge AI, der får folk til at like og engagere sig.

“Vi burde have optaget det under vand”

I filmen har hovedpersonen med de tre hoveder et farligt hyr med sig selv i en række forskellige situationer, der udvikler sig helt barokt.

Det er hjemme foran klædeskabet, i køen til iskiosken, i metroen, og til sidst til en fest.

Humoren er i højsædet, og som en lille, men underholdende detalje, er det ene hoved meget fascineret af sennep …

Og Jesse James McElroy kan selv sætte sig ind i situationen.

“Jeg føler nogle gange, at jeg har to andre hoveder, der skændes med mig og fortæller mig, hvad jeg skal gøre. Så det var en kæmpe fornøjelse at få det visualiseret på skærmen … selvom et af dem lige nu er uenig i den udtalelse,” udtaler han i en pressemeddelelse om filmen og tilføjer:

”Det var fantastisk at opleve bureauet, kunden, holdet, skuespillerne og postproduktionen gå sammen om at bringe en så kompleks karakter til live. Vi lavede absurd mange prøver og tests, og jeg synes, vi lykkedes med det … selvom et af mine hoveder stadig insisterer på, at vi burde have optaget det under vand.”

Se filmen herunder – efterfulgt af en BTS-film, hvor man kan se, hvordan ’hydraen’ blev til.